Aké choroby najviac usmrtili Slovákov v máji? Koronavírus bol až ôsmou najčastejšou príčinou

Nemocnica, úmrtie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Koronavírus bol v máji tohto roku ôsmou najčastejšou príčinou úmrtí. V tlačovej správe o tom informuje Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) s tým, že na Slovensku v máji zomrelo 4,2-tisíca osôb, čo bolo o jedno percento menej než päťročný priemer rokov 2015 až 2019, teda v období pred nástupom pandémie. Súčasne išlo o najnižší počet zomretých od júna 2020.

Na koronavírus zomreli desiatky osôb

Výraznejšia nadúmrtnosť sa podľa štatistikov v máji 2022 prejavila už len v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov a v Trnavskom a Prešovskom kraji.

Viac o téme: Koronavírus

Podpriemerný počet zomretých už piaty mesiac za sebou ŠÚ SR zaznamenal u osôb v predproduktívnom (do 14 rokov) aj v produktívnom veku (od 15 do 64 rokov). „Na infekciu COVID-19 zomrelo v máji 77 osôb, čo je najmenej od augusta minulého roka,“ informoval úrad.

Viedli choroby obehovej sústavy

Najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku boli podľa štatistikov v máji choroby obehovej sústavy, ktoré tvorili až 46 percent zo všetkých úmrtí (1,9-tisíca osôb).

„Bolo to o vyše päť percent menej ako v priemere počas predošlých rokov. Pozitívom bolo, že táto príčina mala výraznejšiu podúmrtnosť u ľudí v produktívnom veku, infarkty či ďalšie zlyhania srdca tak boli menej časté,“ uviedol ŠÚ SR.

Na druhú priečku sa dostali nádory

Druhou najčastejšou príčinou zomierania v SR boli podľa štatistikov nádory, v máji si konkrétne vyžiadali vyše tisíc obetí.

„Tvorili 24 percent zo všetkých úmrtí. Od začiatku tohto roka zomiera na ne menej ľudí ako predstavuje päťročný priemer pred pandémiou. V máji predstavovala podúmrtnosť v rámci tejto skupiny príčin úmrtí takmer deväť percent,“ informoval ŠÚ SR.

Ako dodal, prvú päťku najčastejších príčin úmrtí dopĺňali v máji úmrtia na choroby dýchacej sústavy (deväť percent), tráviacej sústavy (šesť percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (štyri percentá).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR