Ako bude po novom vyzerať ošetrenie u zubára? Možno vás prekvapí „covid príplatok“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zubár
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Michel Euler)

Aktualizované 21. mája o 13:45

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pred pár dňami vyzval lekárov a nemocnice, aby začali fungovať v štandardnom režime. Týka sa to aj zubárov, pre ktorých vydalo ministerstvo metodické usmernenie k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti počas pandémie Covid-19.

Viac o téme: Koronavírus

Z jeho aktualizácie vyplýva, že zubári by od 20. mája mali ordinovať v štandardnom režime a vykonávať aj preventívne prehliadky. Zvýšené nároky na hygienu však doplnia aj protiepidemické opatrenia.

Na čo sa musia pripraviť pacienti

  • Na ošetrenie sa bude objednávať telefonicky alebo mailom.
  • Pacient musí mať pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia na tvári rúško.
  • Personál zubnej ambulanciu musí mať vždy prehľad, ktoré osoby boli spolu v čakárni, ideálne by v nej mal byť len jeden pacient.
  • Pacient si musí pri vstupe do zariadenia vydezinfikovať ruky dezinfekčným prípravkom s obsahom alkoholu.
  • Personál v zubnej ambulancii musí mať na tvári ochranné rúško, ideálne respirátor a ochranné rukavice.

Ako bude prebiehať ošetrenie

  • Pred ošetrením personál pacientovi zmeria teplotu.
  • Lekár preskúma pacientovu anamnézu a požiada ho o vyplnenie dotazníka s čestným vyhlásením, v ktorom pacient odpovie na otázky o svojom zdravotnom stave, testovaní na Covid-19 či rizikových kontaktoch. V prípade podozrenia na Covid-19 je zubný lekár povinný pacienta poučiť a poslať ho na vyšetrenie k všeobecnému lekárovi.

Zubári by mali mať aj respirátor

Pri ošetrovaní pacienta zubárom ministerstvo zdravotníctva odporúča použiť minimálne respirátor normy FFP2/N95, celotvárový ochranný štít alebo okuliare s bočnicami, jednorazové rukavice, ochrannú pokrývku hlavy a jednorazový ochranný odev alebo bavlnený chirurgický plášť. Ten si lekár musí vymeniť po každom zákroku, pri ktorom vznikajú v ambulancii kvapôčky a infekčný aerosól.

Vyššie náklady na chod ambulancie

Podľa Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) to znamená zvýšené finančné náklady na chod ambulancie. Zubní lekári si totiž ochranné pomôcky kupujú sami. Vzhľadom na protiepidemické opatrenia sa tiež predĺži doba ošetrenia jedného pacienta, v dôsledku čoho lekár počas dňa stihne prijať menej ľudí.

Je teda možné, že výkony sa vzhľadom na vyššie náklady ambulancie počas pandémie predražia. Prezident SKZL Igor Moravčík uviedol, že „nie je zámerom zubných lekárov v tejto mimoriadnej situácii prenášať náklady spojené s pandémiou na pacienta.“ Komora preto zdravotné poisťovne požiadala o riešenie problematiky a kompenzáciu nákladov spojených s ochrannými pomôckami a dezinfekciou.

Niektorí si účtujú „covid poplatok“

Podľa špecialistky externej komunikácie SKZL Lujzy Hanovej si niektorí zubári ojedinele účtujú aj „covid poplatok“ vo výške 10-15 eur. „Nemáme však informácie, že by sa to dialo plošne,“ doplnila s tým, že zubári nemajú kontinuálny prísun pomôcok z hmotných rezerv. Tie, ktoré dostali prostredníctvom vyšších územných celkov, im vystačili len na pár dní.

O vyjadrenia k príplatkom za ochranné pomôcky sme požiadali všetky zdravotné poisťovne s otázkou, či budú zvýšené náklady na chod ambulancie kryť v rámci zdravotného poistenia.

Svojvoľné doplatky by zubári nemali vyberať

Podľa hovorkyne zdravotnej poisťovne Union Zuzany Dupaľovej Ksenzsighovej poisťovňa od 1. apríla 2020 navýšila úhrady za všetky zubno-lekárske výkony. „Súčasne sme aj u zubných lekárov od 1. mája 2020 pristúpili k hradeniu príplatkových výkonov u rizikových pacientov,“ doplnila.

Ako ďalej spresnila, „doplatky je možné vyberať len za vybrané nadštandardné zubno-lekárske výkony definované právnou úpravou.“  

Zubári by teda od pacietov mali vyberať len také poplatky, ktoré sú v súlade s platnou legislatívou, pričom platí, že musia byť transparentne uvedené v cenníku ambulancie schválenom samosprávnym krajom. Cenník zároveň musí byť umiestnený na viditeľnom mieste.

Ako informovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Slávka Gáborová, „VšZP aktuálne pracuje na príprave špeciálneho príplatkového zdravotného výkonu a komunikuje o ňom so svojím  jediným akcionárom MZ SR v záujme čo najskoršieho aplikovania výkonu do zmluvných vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor MoravčíkLujza HanováMarek KrajčíSlávka GáborováZuzana Dupaľová Ksenzsighová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKZL Slovenská komora zubných lekárovUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa