Ako bude vyzerať cestovanie po pandémii? Čína všetkých predbehla, predstavila prvý COVID pas program

Letisko
Európska únia (EÚ), Veľká Británia či USA už mesiac riešia množstvo otázok súvisiacich s bezpečným cestovaním počas a po pandémii. Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Miroslav Lelas)

Európska únia (EÚ) aj Spojené štáty už počas februára začali riešiť, ako bude vyzerať medzinárodné cestovanie po pandémii, respektíve v čase, keď bude podstatná časť obyvateľstva zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Čína ich však s definitívnym programom predbehla, keď v utorok predstavila prvé „vírusové pasy“.

Aj EÚ plánovala navrhnúť celoeurópsky pas digitálneho očkovania počas marca, ako uvádza tlačová agentúra AFP. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa však vyjadrila, že k odpovediam na všetky otázky a k záverom prídu najskôr o dva mesiace.

Avšak v súvislosti s nerovnomerným prístupom k očkovacím látkam po celom svete a rastúcimi obavami o ochranu osobných údajov vo vzduchu visia otázky, ako budú cestovateľské opatrenia fungovať v praxi.

Ako to funguje?

Ako sa dalo očakávať, väčšina vyvíjaných programov má formu aplikácií pre smartfóny, no v hre sú aj QR kódy či „starý dobrý“ papier. Najistejším spôsobom dokázania toho, že cestovateľ nie je infekčný, je samozrejme, očkovací preukaz, ktorý sa do tejto aplikácie nahrá.

Existujú však aj také aplikácie, ktoré „prijímajú“ pozitívne testy na protilátky ako dôkaz imunity pre tých, ktorí vírus dostali a zotavili sa. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však pred touto možnosťou varuje, obávajú sa aj viacerí odborníci.

Neexistuje totiž istota, že uzdravení pacienti, ktorí prekonali koronavírusové ochorenia a majú protilátky, sú stopercentne chránení pred ďalšou infekciou. Najmä v súvislosti s rôznymi agresívnejšími mutáciami a cestovaním.

Zdravotný či zelený pas?

Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno navrhol aj inú formu preukazu, a to takzvaný „zdravotný pas“. Predstavuje určité rozšírenie možností pre človeka, ktorý už vírusom SARS-CoV-2 nakazený bol a zotavil sa alebo už je zaočkovaný.

„Zdravotný pas“ by bol platný iba na francúzskom území, no domácim by umožňoval napríklad najesť sa v reštauráciách či zúčastňovať sa určitých udalostí. Po svojom k tejto téme pristúpili aj iné štáty, Grécko a Cyprus napríklad používajú pasy pre cesty do a z Izraela.

Dáni a Švédi sa takisto snažia zaviesť „zdravotné pasy“ podobné tým francúzskym. EÚ pritom sľubuje, že zavedie „zelený pas“, ktorí uľahčí pohyb obyvateľom všetkých 27 štátov únie, čo sa však nepáči ani Francúzsku, ani Nemecku.

Až v 2022

Podľa správy, ktorú koncom januára zverejnil magazín The Economist, sa predpokladá, že väčšina dospelej populácie vyspelých, a teda bohatších ekonomík, bude zaočkovaná až v polovici budúceho roka. Krajiny so strednými príjmami sú na tom ešte horšie.

Tam sa cieľ dostatočnej zaočkovanosti dospelých posúva na začiatok roku 2023 a v prípade krajín s nízkymi príjmami hovoríme dokonca až o roku 2024. Na tieto zjavné nerovnosti v tak kritickej dobe, akú pandémia predstavuje, upozorňujú viaceré inštitúcie.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) je však optimistický a vyhlásil, že do leta by mohli byť na Slovensku očkovaní všetci, ktorí vakcínu chcú. Ku COVID pasom sa rezort zatiaľ nevyjadruje, nakoľko „presná podoba a podmienky sú predmetom diskusie na úrovni EÚ“.

Čína opäť prvá

Čína je tak prvá, ktorá pre svojich 1,4 miliardy občanov vyvinula a uviedla na trh mobilnú aplikáciu, ktorá zobrazuje, či je držiteľ zaočkovaný, a tiež výsledky vírusových testov. Nejde však o úradný cestovateľský doklad, o to sa aktuálne ešte nesnažia, ale čakajú na zvyšok sveta.

Aplikácia je momentálne určená na zjednodušenie rôznych kontrol, ktoré stále prebiehajú na hraniciach medzi jednotlivými oblasťami, avšak medzi hlavnými podporovateľmi tohto projektu sú, nie až tak prekvapivo, letecké spoločnosti.

Prostredníctvom niekoľkých zo svojich 290 členov už teraz ponúka Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) digitálny preukaz, ktorý umožňuje cestujúcim ľahko preukázať svoj zdravotný stav pred nastúpením na palubu.

Právne otázky

Otvorené ostávajú najmä otázky právneho charakteru. Ako bude ošetrené GDPR, teda ochrana osobných údajov či dokonca zdravotných záznamov? Bude mať každá krajina vlastnú aplikáciu, respektíve vlastnú formu „vírusového pasu“?

Nie je to diskriminácia obyvateľov chudobných či rozvojových krajín, ktoré sa k vakcínam dostávajú až ako poslední? Zároveň, už dnes existuje čierny trh s vakcínami, ako sa teda preukážu tí, ktorí sa nechali zaočkovať tajne? Budú sa to sankcionovaní?

Pri tejto téme treba spomenúť aj pojem nepriama diskriminácia, ktorý sa týka starších či ekonomicky znevýhodnených ľudí. Pomerne veľká časť obyvateľstva si smartfóny nemôže dovoliť, prípadne seniori s nimi nevedia pracovať.

Všetky tieto otázky bude musieť vyriešiť nielen EÚ či jednotlivé štáty, ale konsenzus bude musieť nájsť zrejme celý svet.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Angela MerkelováEmmanuel MacronMarek Krajčí
    Firmy a inštitúcie Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA)MZ Ministerstvo zdravotníctva SRWHO Svetová zdravotnícka organizácia