Ako bude vyzerať návrat žiakov do škôl? Odpovede ponúka americký Texas, počet hospitalizovaných detí rastie

Virus Outbreak School Masks
Deti v americkom štáte Texas sa vracajú do škôl už v auguste Foto: SITA/AP Photo/Chris O'Meara, File

Odborníci už pred začiatkom tretej vlny upozorňovali na to, že nezaočkovaní ľudia budú čeliť omnoho vyššiemu riziku nakazenia sa vírusom SARS-CoV-2 ako tí očkovaní. Do skupiny neočkovaných však vo veľkej miere patria aj deti.

Aj keď ochorenie COVID-19 u detí nemáva ťažký priebeh, mali by sme aj tak zabrániť ich infikovaniu sa. Práve preto, že ochorenie je v prípade detí často asymptomatické, koronavírus vedia veľmi efektívne rozšíriť ďalej do rodiny.

V súvislosti s úspešným udomácňovaním sa variantu Delta na Slovensku sa tak vedci obávajú začiatku školského roka a hlavne toho, čo nám v rámci vývoja pandémie prinesie. Skúsenosti zo sveta už prinášajú čiastkové odpovede.

V americkom štáte Texas sa totiž školský rok začína v polovici augusta, nakoľko sa končí už v polovici mája. Školy tam však musia okrem koronavírusu bojovať aj s politikou a nedostatočnou podporou úradov.

Protipandemické nariadenia

Texaský guvernér Greg Abbott, prívrženec bývalého prezidenta Donalda Trumpa, totiž v júli rozhodol, že vládnym subjektom, a teda aj školám, zakáže vyžadovať nosenie rúšok a respirátorov v interiéroch.

Avšak, so stúpajúcim počtom nových prípadov ochorenia COVID-19, ako aj hospitalizácií, ktoré sa prekrývajú so začiatkom akademického roka, sa niektorí predstavitelia verejných škôl rozhodli nariadenia guvernéra porušiť.

Okres Dallas ako prvý oznámil, že bude vyžadovať nosenie rúšok pre deti aj učiteľov. Tamojšie školské zariadenia navštevuje viac ako 150-tisíc študentov. Následne sa pridali aj ďalšie okresy vrátane Austinu.

Abbot okrem vyžadovania prekrytia horných dýchacích ciest zakázal aj vakcíny. Dallas však naďalej ponúka zamestnancom bezplatné očkovanie, nakoľko zaočkovaná je iba polovica pedagogických zamestnancov.

Už je to jedno

Školy zápasia aj s finančnými problémami. Peniaze dostávajú podľa počtu študentov, podobne ako na Slovensku. Do niektorých školských zariadení však nastúpilo iba 60 percent študentov.

Mnohí rodičia totiž v strachu pred variantom Delta poslali deti aspoň dočasne do súkromných škôl. Tie majú od žiakov aj učiteľov právo vyžadovať nielen rúška, ale aj očkovanie proti COVID-19.

Riešením pre štátne školy by tak bola ponuka online vzdelávania. Texaské úrady na túto formu výučby nechcú prideľovať žiadne ďalšie financie, ako uvádza magazín The Economist. Situácia začína byť kritická.

Aj analytik Richard Kollár si myslí, že je úplne jedno, či budú v školách potrebné rúška a kde sa bude ako učiť. „Ani rúška, ani vetranie, ani dočasné online vyučovanie deti pred infekciou neochráni,“ napísal k téme na sociálnej sieti.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo od 1. júla do 9. augusta hospitalizovaných 783 detí z Texasu s diagnózou COVID-19.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpGreg AbbottRichard-kollar
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb