Ako dlho prežije koronavírus na ľudskej pokožke? Oveľa dlhšie než chrípka, tvrdia vedci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dezinfekcia rúk
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Podávanie rúk môže byť ešte rizikovejšie, ako si mnohí myslia. Japonskí vedci zistili, že infekčné častice koronavírusu sa na ľudskej pokožke dokážu udržať až 9 hodín.

V prípade, že bol vírus zmiešaný s hlienom (uvoľňovaným napríklad pri kýchaní alebo kašli), bol na pokožke schopný prežiť až 11 hodín, vyplýva zo štúdie zverejnenej v magazíne Clinical Infectious Diseases.

Pre porovnanie, vírus chrípky na pokožke hynie približne po dvoch hodinách, informuje portál Livescience.com.

Dobrou správou však je, že oba vírusy v priebehu 15 sekúnd účinne likviduje bežná dezinfekcia rúk.

Prenos dotykom môže byť oveľa pravdepodobnejší

Nové zistenie podľa vedcov ešte viac podčiarkuje dôležitosť umývania rúk a osobnej hygieny v boji s pandémiou COVID-19. Rovnako však upozorňuje, že kontaktný prenos môže byť oveľa pravdepodobnejší, pretože nový koronavírus je na koži relatívne stabilný.

Ako dlho koronavírus prežije na predmetoch?

Už dávnejšie vedci zistili, že nový koronavírus sa pomerne dlho dokáže udržať na nehrdzavejúcej oceli a plastoch – infekčné častice boli životaschopné až 72 hodín, teda tri dni.

Podľa Webmd.com môžu byť rizikové aj šperky zo striebra, na ktorých sa môže udržať až päť dní, podobne ako na skle či keramike.

Na druhej strane, na medi a predmetoch z hliníka vírus dlho neprežije – na hliníku hynie už po dvoch až ôsmich hodinách a na medi dokonca po štyroch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať