Ako dlho prežijú vírusy na povrchoch? Koronavírus nie je najväčší rekordér

Gumené rukavice, nákupný vozík
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Ako dlho prežije koronavírus na rôznych povrchoch? Jeho životaschopnosť ovplyvňujú podmienky prostredia, ale tiež materiály, na ktorých sa zachytí.

Podľa BBC vymrští jediné zakašľanie do ovzdušia asi 3-tisíc kvapôčok, ktoré môžu pristáť kdekoľvek. Na otázku, ako dlho prežíva nový koronavírus mimo ľudského tela, majú vedci rôzne odpovede, ktoré vychádzajú aj z predchádzajúcich poznatkov o koronavírusoch typu MERS alebo SARS.

Na plastoch a oceli sa vírusom lepšie darí

Podľa Sciencefocus.com majú všetky vírusy tendenciu dlhšie prežívať na plastoch a nehrdzavejúcej oceli. Dôvod vedci nevedia vysvetliť.

Kým infekčné častice chrípky obyčajne na povrchoch neprežijú viac než 24 hodín, norovírusy či hepatitída A, spôsobujúce tzv. choroby špinavých rúk, dokážu pri optimálnych podmienkach prežiť mimo ľudského tela aj niekoľko týždňov.

Pomerne odolný je aj vírus eboly, ktorý na nemocničných povrchoch našli po viac ako týždni, uvádza Livescience.com.

Niekoľko dní mimo ľudského tela môže prežiť aj vírus HIV – ak sa nachádza v zaschnutej krvi, ktorá podľa Medicalnewstoday.com obsahuje najvyššie koncentrácie vírusových častíc. Pri izbovej teplote sa v krvi udrží 5-6 dní, v injekčnej striekačke až 11 dní.

Koronavírus patrí k odolným patogénom

SARS-Cov-2 prežije na oceli a plaste 2 až 3 dni, na kartóne hynie po 24 hodinách. Na medi mizne po 4 hodinách, ale na hliníku prežije 2 až 8 dní, uvádza Webmd.com.

Na dreve sa udrží asi štyri dni, na skle a keramike maximálne 5 dní a rovnako dlhý čas môže prežiť na šperkoch a strieborných predmetoch.

Likviduje ho aj vysoká teplota

Čím je teplota prostredia vyššia, tým rýchlejšie vírus odumiera. Podľa výskumníkov likviduje nový koronavírus teplota nad 56 stupňov Celzia a ničia ho aj na dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom