Ako dlho sa telo zbavuje následkov fajčenia? Prvá zmena nastane už po 20 minútach bez cigarety

cigareta, fajčenie
Foto: ilustračné, Getty Images

Už viac ako tri desaťročia si 31. mája pripomíname Svetový deň bez tabaku. Kým koronavírus doteraz usmrtil vyše 360-tisíc osôb, cigaretový dym každý rok pripraví o život až 8 miliónov ľudí vrátane tých, ktorí zomierajú na následky pasívneho fajčenia.

Tohtoročným heslom kampane je „Tabak – smrteľný v každej podobe“.

Doživotné následky fajčenia

Fajčenie sa opäť stalo vysoko diskutovanou témou počas pandémie nového koronavírusu, pretože u fajčiarov je riziko úmrtia na Covid-19 vyššie. „Fajčenie narušuje obranyschopnosť organizmu voči vírusu, ako aj mnohým ďalším ochoreniam,“ vysvetľuje doktorka Zora Kľocová Adamčáková, vedúca Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ Banská Bystrica.

Následky tabakovej závislosti môžu byť veľmi závažné a bývajú označované ako chronické neprenosné ochorenia. Patria sem predovšetkým ochorenia srdca a ciev, cukrovka a onkologické diagnózy vrátane rakoviny pľúc, na ktorú na Slovensku ročne zomiera vyše 2-tisíc ľudí. Z respiračných problémov je to hlavne chronická obštrukčná choroba pľúc.

Návrat do normálu trvá mesiace

Benefit ukončenia fajčenia sa prejaví už po 20 minútach v podobe poklesu srdcovej frekvencie a krvného tlaku. Po 12 hodinách klesá hladina oxidu uhoľnatého v krvi na normálnu úroveň. V priebehu 2-12 týždňov sa zlepšuje krvný obeh a pľúcne funkcie. Po 1- 9 mesiacoch sa zlepšuje kašeľ aj dýchavica,“ opisuje odborníčka.

Poradne na odvykanie od fajčenia

Na skoncovanie so závislosťou nikdy nie je neskoro. Pomocnú ruku ponúkajú aj špecializované regionálne poradne na odvykanie od fajčenia, ktoré fungujú pod správou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pomáhajú nielen tým, ktorí o skončení s fajčením uvažujú, ale aj osobám s abstinenčnými príznakmi. „Ponúkajú individuálne i skupinové poradenstvo ako prestať fajčiť pomocou metód a psychologických techník, uskutočňujú vyšetrenia smokerlyzerom či spirometriu,“ uvádza ÚVZ.

Podľa ÚVZ sa ľudia môžu obrátiť aj na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia na čísle 0908 222 722, ktorá je k dispozícii každý pracovný deň od 8.00 do 15.00 h.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zora Kľocová Adamčáková
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská BystricaÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)