Ako je to po novom s predpisovaním liekov? Podľa Krajčího sa pre pacientov nič podstatné nemení

Marek Krajčí
Exminister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Pre pacienta sa od nového roka nič podstatné v súvislosti s predpisovaním liekov nemení. V stanovisku, ktoré zverejnilo hnutie OĽANO, to konštatuje bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa neho sme v posledných dňoch sme svedkami úplne zbytočného strašenia zo strany opozície, ktorá nehovorí pravdu, že sa pacienti nedostanú ku svojim liekom a musia si ich nechať predpísať u svojich špecialistov. Podľa neho to však nie je pravda.

Lieky vám predpíše aj špecialista

„Všeobecný lekár bude aj naďalej predpisovať všetky lieky na základe odporučenia špecialistu z roku 2021. Pozitívna zmena pre pacienta, ktorá nastane je, že keď pôjde k svojmu odbornému lekárovi v roku 2022, už nemusí ísť po vyšetrení pre predpísanie liekov k svojmu všeobecnému lekárovi, ale rovno si ich pôjde vyzdvihnúť do lekárne. Recept mu totiž hneď vystaví jeho špecialista,“ objasnil exminister.

Šírenie poplašnej správy

Šíriť v núdzovom stave poplašnú správu, že pacientovi už nemôže predpísať lieky jeho všeobecný lekár, na základe ktorej sa môže stať, že sa pacient nedostane ku svojej liečbe, je podľa Krajčího trestný čin.

„Zároveň vyzývame všetkých všeobecných lekárov, aby tak, ako minulý rok, predpisovali na základe odporúčania špecialistov svojim pacientom lieky až do doby, pokým je odporučenie špecialistu z minulého roka platné,“ ukončil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti