Ako rozoznať koronavírus od chrípky? Podľa lekára sa líšia iba v niektorých príznakoch

Chrípka, prechladnutie, horúčka

Epidémia koronavírusu je zo dňa na deň silnejšia a na dvere už klope aj chrípka. Ako tieto dve ochorenia rozlíšiť a nespanikáriť pri prvých príznakoch virózy?

Podľa praktického lekára pre dospelých Kristiána Bucsaya z Nemocnice Košice-Šaca sa koronavírus prenáša podobne ako chrípka, teda najmä infekčnými kvapôčkami a aerosólom, uvádza v tlačovej správe AGEL.

Chrípka má kratšiu inkubačnú dobu

Rozdiel je však v inkubačnej dobe, ktorá pri chrípke trvá len 1-4 dni, kým pri ochorení COVID-19 od 2 do 14 dní. Viaceré analýzy naznačili, že priemerná inkubačná doba je asi 5 dní,“ spresňuje na margo koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň dodáva, ž v klinickej praxi je tieto ochorenia ťažké rozlíšiť, majú totiž podobné príznaky. Určité odlišnosti však existujú.

Príznaky chrípky majú väčšinou náhly nástup, prakticky z plného zdravia, s prítomnou horúčkou až do 40 stupňov Celzia, bolesťami svalov, kĺbov a výraznou malátnosťou. Postupne sa pridružuje suchý a dráždivý kašeľ, ktorý má tendenciu sa v priebehu ochorenia meniť na produktívny. Po ústupe príznakov môže byť prítomná výrazná slabosť a únava pretrvávajúca až 14 dní,“ opisuje lekár.

pacient, chorý, chrípka
Počet ľudí chorých na chrípku klesol o 15,9 percenta. Foto: ilustračné, GettyImages

Príznaky COVID-19 sú pestrejšie

COVID-19, naopak, môže prebiehať aj v asymptomatickej alebo miernej forme. Pri závažnejšom priebehu však u pacienta hrozí multiorgánové zlyhávanie, ktoré môže skončiť smrťou.

Najčastejší je mierny priebeh, dominujú príznaky, ako nechutenstvo, únava, horúčka, bolesť hlavy, svalov, škrabanie v hrdle, suchý a dráždivý kašeľ, u časti pacientov je prítomná aj hnačka. V prípade postihnutia dolných dýchacích ciest sa objavuje dýchavica a bolesť na hrudi,“ hovorí o COVID-19 doktor Bucsay.

Často je však jediným príznakom ochorenia COVID-19 strata čuchu a chuti, dopĺňa a upozorňuje, že infekcia sa môže prejaviť aj neurologickými, cievnymi, hematologickými či kožnými ťažkosťami.

Rozdiel je aj v imunite

Kým vírus chrípky je nebezpečný predovšetkým pre deti, tehotné ženy, geriatrických pacientov a pacientov liečených imunosupresívami, COVID-19 môže ohroziť kohokoľvek, pretože naň nemáme získanú imunitu. Navyše, nevieme sa chrániť ani očkovaním tak, ako je to v prípade chrípky.

Koronavírus SARS-CoV-2 je štatisticky menej nebezpečný pre deti a mládež, exponenciálne však riziko ťažkého priebehu ochorenia rastie u geriatrických a polymorbídnych pacientov,“ varuje lekár.

Dodáva, že mierny alebo bezpríznakový priebeh má približne 80 percent nakazených. Zvyšná časť pacientov čelí závažnému priebehu infekcie, v niektorých prípadoch aj s potrebou hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti a umelej pľúcnej ventilácie.

Kašeľ
Ilustračné foto: Gettyimages

Ako liečiť COVID-19?

V prípade ľahkého priebehu lekár odporúča domácu symptomatickú liečbu založenú na tlmení príznakov.

„Pri upchatom nose a nádche je účinný preplach nosa morskou vodou, krátkodobo pomáhajú nosové spreje (dekongestíva), ktoré zmenšujú opuch nosovej sliznice. Niektoré sú dostupné vo forme kombinovaných prípravkov s obsahom analgetík a iných liečiv (horúce nápoje). Na tlmenie suchého kašľa pomáhajú antitusiká, pri produktívnom kašli expektoranciá,“ radí.

V prípade ťažkej formy ochorenia je nutná hospitalizácia. „Z antivirotík, ktoré priamo zastavujú množenie vírusov, je schváleným liečivom remdezivir,“ pokračuje.

Hoci v súčasnosti neexistuje špeciálna liečba, podľa lekára sa osvedčilo aj podávanie imunosupresív (napr. dexametazón), čiže liečiv, ktoré tlmia imunitnú reakciu, a takisto podávanie biologickej liečby, interferónu alfa alebo krvnej plazmy rekonvalescentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom