Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sanitka, záchranka
Foto: Thinkstock.com
25. 02. 2019 11:51 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Ako sa zneužíva záchranná zdravotná služba?

Na neodkladnú zdravotnú starostlivosť má nárok každý, vždy a za každých okolností. Niekedy však pacient z rôznych príčin nedokáže správne zhodnotiť situáciu a záchrannú zdravotnú službu si privolá neopodstatnene.

Skupina Falck v tlačovej správe uviedla príklady, kedy je a, naopak, kedy nie je využitie záchrannej služby dostatočne zdôvodnené.

Iba pri život ohrozujúcich stavoch

Pacient, u ktorého sa prejavili zdravotné problémy, no tie ho neohrozujú na živote, by mal v prvom rade kontaktovať svojho obvodného lekára.

Ak sa tieto problémy objavili v čase, kedy obvodný lekár už neordinuje, a pacient sa dokáže sám pohybovať, je mobilný, navštívi Ambulantnú pohotovostnú službu.

Záchranná zdravotná služba by mala byť privolaná iba pri život ohrozujúcich stavoch. To je napríklad:

  • ťažký úraz,
  • kolaps s podozrením na zastavenie obehu,
  • možný srdcový infarkt alebo cievna mozgová príhoda,
  • ťažké akútne zhoršenie chronických ochorení.

Zneužívanie služby pacientmi

Jedným z problémov, na ktorý už dlhšie upozorňujú (nielen) záchranári, je podľa poskytovateľa záchrannej služby zneužívanie tiesňovej linky 155 alebo 112.

„Zdravotnícky záchranár zasahuje pri prípadoch akútnej zmeny zdravia, pri život ohrozujúcich stavoch. Ich úlohou nie je pacienta vyliečiť, ale poskytnúť mu bezodkladnú odbornú prvú pomoc a previezť ho do nemocničného zariadenia,“ uviedol lekár Falck Záchranná Olexander Opanasenko.

V zásade existuje niekoľko typov zneužitia záchrannej zdravotnej služby.

Kliest.jpg
Foto: Pixabay.com

Odstránenie kliešťa alebo zvýšená teplota

Prvým typom je pacient, ktorý nedokáže posúdiť svoj zdravotný stav a to, či si skutočne vyžaduje zásah rýchlej pomoci.

Práve na to sú školení operátori tiesňovej linky. Na základe rozhovoru s pacientom posúdia jeho zdravotný stav a podľa potreby vyšlú k pacientovi rýchlu pomoc.

Existujú však aj takí pacienti, ktorí vedia, čo majú operátorovi na linke „nadiktovať“ tak, aby bol operátor nútený poslať k nemu zdravotníkov.

Podľa Falck sa tak často stane, že k zvýšenej teplote, prisatému kliešťovi alebo k človeku, ktorý si potrebuje dať predpísať lieky a ktorému sa nechce ísť mestskou hromadnou linkou k lekárovi, sú privolaní zdravotnícki záchranári. Pritom mohli práve v tej chvíli zasahovať pri vážnom, život ohrozujúcom prípade.

Systém obchádzajú aj lekári

„Pomerne časté sú aj situácie, kedy pacient pri zhoršení svojho zdravotného stavu, prevažne pri chronickom ochorení, volá svojmu obvodnému lekárovi, aby sa s ním poradil. Lekár, namiesto toho, aby pacienta vyšetril vo svojej ambulancii alebo ho navštívil doma, mu odporučí zavolať na tiesňovú linku,“ hovorí zo skúseností Opanasenko.

Iný druh situácií vzniká u niektorých lekárov alebo špecialistov, ktorí pre pacienta privolávajú sanitku výlučne kvôli jeho transportu do nemocnice.

Často po krátkom dvoj- či trojminútovom vyšetrení pacienta k nemu rovno privolajú cez operačné stredisko záchrannú službu, aby ho previezla do nemocnice.

Podľa Falck je potrebné si uvedomiť, že ak sa na transport volá posádka ZZS, s veľkou pravdepodobnosťou ide o život ohrozujúci stav, počas ktorého musí byť pacient pod nepretržitým dozorom zdravotníkov.

Záchranári sa v teréne s touto situáciou stretávajú pomerne často.

Sanitka
Foto: SITA / Radoslav Maťaš

Ako dopravná služba

„V decembri sme boli ako posádka rýchlej lekárskej pomoci vyslaní k pacientovi, ktorý prišiel na vyšetrenie k svojmu spádovému internistovi s nahlásenou bolesťou na hrudi,“ spomína Opanasenko.

Po príchode pacient čakal na chodbe. Bez akéhokoľvek dozoru, bez zavedeného žilového prístupu, pričom lekár sa po príchode záchrannej služby neukázal.

„Išlo vyslovene len o transport pacienta do nemocnice. Po „odvezení“ sa nám muž dokonca poďakoval za prevoz a vypýtal si naspäť svoju zdravotnú kartu,“ dodal Opanasenko.

Išlo pritom o pacienta, ktorý mal bolesti približne týždeň. K lekárovi prišiel sám mestskou hromadnou dopravou.

Odporúčané články

Záchranárom sa vyhrážal smrťou, už je vo vyšetrovacej väzbe Vrtuľníky a lietadlá ATE budú aj najbližších šesť rokov pomáhať pacientom na Slovensku

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, boli medzi nimi aj deti Objednávka vraždy Žilinku bola priorita, ale zomrieť mala údajne aj jeho žena a deti Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu K bodnutému mužovi v Hlohovci privolali policajtov, ale počas prevozu do nemocnice zomrel Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy Húfnice Zuzana 2 pomôžu slovenskej armáde aj priemyslu, hovorí Martin Dušanič z SOPK (rozhovor)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X