Ako si vybrať zdravotnú poisťovňu

Otazniky_ludia.jpg
Foto: Pixabay.com

Záujem klientov o zmenu svojej zdravotnej poisťovne sa každým rokom znižuje. Hoci do termínu podania prehlášky ostáva ešte pár dní, ani tento rok to nevyzerá na obrátenie tohto trendu.

Na príčine je nielen nezáujem, ale aj nevedomosť poistencov. V systéme sa nevyznajú a obvykle nevedia, aké majú možnosti. Často im však chýba aj motivácia – slovenská legislatíva dáva poisťovniam len málo zbraní, ktorými môžu o poistenca bojovať.

Dôvodom na prestup do inej poisťovne preto najčastejšie býva nespokojnosť so svojou súčasnou poisťovňou, alebo sa nechajú zlákať ponúkanými benefitmi či reklamou.

Má to vôbec zmysel?

Ak tri poisťovne ponúkajú v zásade rovnaké povinné zdravotné poistenie s rovnakou cenou, má zmysel sa prehlasovať? Judita Horváthová, okresná vedúca OVB Allfinanz Slovensko, si myslí, že rozhodne áno. Podľa nej, aj keď rozsah verejného zdravotného poistenia určuje zákon a je rovnaký pre všetky poisťovne, tie sa predsa len odlišujú.

„Každá poisťovňa si vyberá oblasť starostlivosti o zdravie, kde chce byť najlepšia. Preto si vždy ponúkané výhody porovnajte s tým, čo potrebujete vy a vaša rodina. A ak zistíte, že vám bude lepšie v druhej poisťovni, neváhajte s prestupom,“ odporúča Horváthová.

Poistencom odporúča pozrieť sa na sedem parametrov:

Sieť lekárov tam, kde žijete

Žiadny benefit nemôže vyvážiť fakt, ak vo vašom meste či okrese nenájdete všeobecného lekára alebo špecialistu, ktorý má zmluvu s vašou poisťovňou.

Ak zvažujete zmenu, preverte si, že aj vaša budúca poisťovňa má podchytených všetkých lekárov, ku ktorým chodíte. „Nemá zmysel porovnávať celkové počty na webe, tie sú takmer identické, sústreďte sa výlučne na svoje potreby,“ radí Horváthová.

Čo najmenej ľudí čakajúcich na operáciu

Pri vážnom zdravotnom stave je kľúčové dostať sa na operačný stôl čím skôr. V opačnom prípade sa totiž váš stav zhoršuje a, čo je najhoršie, vy zbytočne dlho trpíte bolesťami či obmedzením pohybu.

Preto má zmysel porovnávať čakacie lehoty, ktoré sleduje Úrad pre zdravotnú starostlivosť. Najnovší vestník hovorí, že všetky tri poisťovne v minulom roku zásadne znížili počet ľudí, ktorí čakali na vážnu operáciu viac ako 12 mesiacov.

Dlhodobo najmenej čakajúcich v prepočte na poistný kmeň má Union, nasledovaný Dôverou a VŠZP.

Bonusy / zľavy

Zoznam výhod, benefitov či bonusov je v každej poisťovni dlhý. Najlepšie je pozrieť si ich porovnanie na niektorej webstránke a potom sa zamerať na vybrané výhody na webe jednotlivých poisťovní.

Môžete sa tiež poradiť s finančným sprostredkovateľom, ktorý má prehľad. Osobitnou kategóriou sú finančné výhody a zľavy, ktoré vám aj priamo šetria peniaze.

„Dôvera vracia doplatky za lieky pre deti a ich rodičov do 200 eur ročne, dáva zľavy na kúpeľné pobyty a má program Bojovníci za zdravie, cez ktorý môžete požiadať o príspevok na liečbu, ktorú poisťovňa bežne neplatí. Union zase ponúka 50 percent na cestovné poistenie a príspevok 30 eur na plávanie aj dentálnu hygienu. Všeobecná zdravotná poisťovňa zase 15 % zľavu v optike a v internetových obchodoch pre najmenších,“ vymenúva Horváthová.

Papier alebo online

Výber poisťovne vám vie ušetriť čas. Napríklad v Dôvere nemusíte chodiť s bábätkom do pobočky – jej pracovník  príde k vám domov. Navyše má reálne najlepšiu elektronickú pobočku  a kvalitnú infolinku, zhodnotila Horváthová.

Lekár v mobile

Dôvera má aplikáciu do mobilu. Zobrazuje údaje o zdraví z elektronickej karty, máte v nej nahratý svoj preukaz aj preukaz svojich detí. Union má aplikáciu Domáci doktor, ktorá pomáha zorientovať sa pri prvých príznakoch ochorení.

Odmeňovanie

Union už niekoľko rokov odmeňuje ľudí, ktorí absolvujú preventívne prehliadky. VŠZP zase oceňuje mužov ochotných absolvovať preventívnu urologickú prehliadku tým, že ju získajú bezplatne už vo veku 40 rokov (bežne od 50 rokov).

A Dôvera uhrádza 200 eur za implantáciu embryí alebo vajíčka na špičkovej klinike.

Fajčiari a odvykanie

Štatisticky  je na Slovensku 21 percent fajčiarov – reálne číslo dospelých fajčiarov je však ešte vyššie, keďže štatistika počíta už s mládežníkmi od 15 rokov.

Dôvera má pre ľudí vo veku 30 – 60 rokov ročný preventívny program Zdravé srdce, v rámci ktorého získajú príspevok na produkty na odvykanie od fajčenia v sume 33,19 eura.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Union poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa