Ako spoznať kožnú alergiu a infekciu z rúška? Vyhnite sa bežným chybám, radí lekárka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dermatologička Jana Molčanová
MUDr. Jana Molčanová: „Vyvarovať sa treba aj použitiu farbených materiálov – čierna farba je najviac riziková.“ Foto: Facebook/Medoderm

Nosenie rúška či respirátora môže byť nepríjemné najmä v teplých mesiacoch roka. Niekedy ho sprevádzajú aj kožné problémy. U citlivých osôb sa objavujú alergie alebo kožné infekcie. Podľa dermatologičky Jany Molčanovej z Vranova nad Topľou si však s nimi väčšina ľudí dokáže poradiť aj bez návštevy lekára.

Alergická kontaktná dermatitída

K častým problémom patrí alergická kontaktná dermatitída, ktorá vzniká v mieste priameho kontaktu rúška alebo respirátora s kožou. Môže ju dráždiť napríklad rúško z materiálu s obsahom striebra, ale aj dezinfekcia či zvyšky pracieho prostriedku v prípade rúšok z látky.

Alergia sa prejavuje začervenaním pokožky, svrbením, pálením či tvorbou drobných pľuzgierikov a chrastičiek. Vtedy je podľa lekárky dobré ostať pár dní doma, kde nemusíte nosiť rúško. Ak ho použiť musíte, odporúča zmeniť materiál, prací prostriedok alebo ho dezinfikovať iba čistým liehom. „Vyvarovať sa treba aj použitiu farbených materiálov – čierna farba je najviac riziková,“ dopĺňa.

Prvou pomocou pri kožnej alergii je užitie voľnopredajného antihistaminika, ktoré môžete konzultovať s lekárom. Alebo na postihnuté miesto prikladajte obklady či voľnopredajné krémy s obsahom zinku.

Kožná infekcia nesvrbí

Dlhodobé nosenie rúška tiež môže vyústiť do premnoženia baktérií a kvasiniek na tvári so vznikom kožnej infekcie. Potrápiť zvykne najmä diabetikov alebo ľudí s oslabenou imunitou.

Na kožnú infekciu poukazuje tvorba červených pupencov alebo červených škvŕn v okolí úst, kútikoch alebo na brade, prípadne v záhyboch vrások. „Niekedy sa tvoria hnisavé pľuzgieriky alebo chrasty medovej farby. Na rozdiel od alergie tieto prejavy takmer nesvrbia,“ opisuje lekárka.

Zapálené ložiská nikdy nevytláčajte a nedotýkajte sa ich, radí dermatologička. Zároveň si pred a po ich ošetrení dôkladne umývajte ruky. Prvou pomocou môže byť aj voľnopredajná antibakteriálna masť. Vyhnite sa však použitiu liehov či iných dezinfekčných prípravkov. „Neodporúčam opakovanú aplikáciu koncentrovaného liehu alebo iných dezinfekčných prípravkov priamo na postihnuté miesta, nakoľko následným presušením pokožky dochádza k zhoršeniu stavu,“ dodáva lekárka na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana Molčanová