Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
||
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: GettyImages
20. 05. 2019 8:25 od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Ako zlepšiť prevenciu

Pri príležitosti Európskeho týždňa verejného zdravia sa za okrúhlym stolom stretli zástupcovia Európskej komisie, veľvyslanectiev členských štátov EÚ, Svetovej zdravotníckej organizácie a zamestnávateľov. Spoločne diskutovali o opatreniach, ktorými štáty motivujú k prevencii. Diskusiu zorganizovalo Fórum prevencie po záštitou Zastúpenia EK na Slovensku.

Existuje viacero nástrojov, ktorými môže štát podporiť zdravý životný štýl a účasť na preventívnych programoch. Sú to rôzne informačné kampane a projekty zamerané na špecifické sociálne skupiny.

„Je to napríklad aj priama finančná motivácia, ktorou štát nabáda ľudí upustiť od zdraviu škodlivých návykov, alebo absolvovať preventívne prehliadky,“ uviedla odborná garantka Fóra prevencie Zuzana Katreniaková.

„Dostupné štúdie ukazujú, že najefektívnejšie sú pozitívne motivačné schémy na jednoduché zmeny, krátkodobé a časovo ohraničené. Príkladom je účasť na očkovaní,“ konštatuje Katreniaková.

Lekar
Foto: GettyImages

Kľúčoví sú zamestnávatelia

Dôležitú úlohu môžu hrať zamestnávatelia. Potvrdil to aj prieskum spoločnosti Profesia. Ako uviedla manažérka pre komunikáciu spoločnosti Nikola Richterová, zamestnanci, ktorých zamestnávatelia jednoznačne podporujú v prevencii, majú až o štvrtinu vyššiu mieru úspešnosti absolvovania preventívnej prehliadky u všeobecného lekára.

Je to o to dôležitejšie, že prieskum nepriamo ukazuje na vplyv pracovného života. V Bratislave, kde je pracovný život náročný, bol podiel ľudí s absolvovanou preventívkou nižší ako v iných regiónoch. Ľudia skrátka „nemajú čas“ ísť k lekárovi.

Ako Zuzana Katreniaková dodáva, z praxe pozná aj ďalšie dôvody – veľká vzdialenosť k lekárovi, keď zamestnanec má lekára v inom meste, než sa zdržiava. Ďalšou prekážkou je neochota tráviť čas v čakárni s chorými.

Ďalšou silou pri zvyšovaní prevencie môžu byť samotní lekári. Až polovica oslovených v prieskume Profesie by uprednostnili, keby ich na preventívnu prehliadku vyzval samotný lekár.

Riain_kwast.jpg
Veľvyslanci Hilda Ó Riain a Henk Cor van der Kwast | Foto: vZdravotnictve.sk

Inšpirácia v zahraničí

Netreba silou-mocou vymýšľať niečo, čo už bolo vynájdené. Krajiny sa môžu inšpirovať od seba navzájom.

Napríklad v Írsku je situácia so zdravím obyvateľstva takmer rovnaká ako na Slovensku: fajčenie, nezdravá strava, obezita. Ako povedala veľvyslankyňa Írska na Slovensku Hilda Ó Riain, krajina preto prišla s programom HI. Okrem anglického pozdravu je to aj skratkou pre „Healthy Ireland“, Zdravé Írsko.

Ide síce o štátny program, no zapájajú sa doň aj školy či zamestnávatelia. „Ľudia žijú dlhšie, ale nežijú zdravšie,“ povedala Ó Riain.

Potvrdil to aj veľvyslanec Holandska na Slovensku Henk Cor van der Kwast. Ako priblížil, aj Holandsko sa pustilo do zvyšovania prevencie. Jedným z jeho cieľov je, aby generácia narodená v roku 2040 už bola generáciou nefajčiarov.

Odporúčané články

Mladším ako 18 rokov zakážu vstup do solárií Na Slovensku nie je celoplošný program prevencie ústneho zdravia

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X