Akútnemu respiračnému syndrómu SARI podľahlo šesť ľudí

Chrípka
Foto: Thinkstock
Išlo zväčša o staršie ženy, najviac ich bolo v Košickom kraji

Lekári na Slovensku nahlásili tento týždeň 26 prípadov SARI. Desať prípadov bolo v Žilinskom kraji, sedem v Košickom, štyri v Trenčianskom, tri v Banskobystrickom a po jednom prípade v Nitrianskom a Prešovskom kraji. Iba dve osoby boli očkované.

Z celkového počtu prípadov SARI hlásených v 10. týždni skončilo šesť prípadov úmrtím. Išlo o 51-, 60- a 68-ročné ženy z Košického kraja, 69-ročnú ženu zo Žilinského kraja, 53-ročného muža z Trenčianskeho kraja a 59-ročnú ženu z Nitrianskeho kraja.

Doposiaľ bolo od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019 hlásených 86 prípadov SARI, z ktorých sa 30 skončilo úmrtím. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Chrípka ustúpila

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 15,3 percenta. Lekári nahlásili 55 297 akútnych respiračných ochorení (ARO).

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Žilinskom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov.

Komplikácie lekári zaznamenali u 1 204 osôb, čo predstavuje 2,2 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (609), otitídy (339) a pneumónie (256).

Lekári tento týždeň nahlásili aj 6 903 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 12,5 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 35,5 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom