Akútny nedostatok lekárov chce Banskobystrický kraj riešiť dotáciami

zubár
Foto: SITA/AP

Dotácie na rozvoj a podporu zdravotníctva majú podporiť zariadenia ambulantnej zdravotnej starostlivosti a vznik ambulancií zubného lekárstva. Týka sa to tých miest Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), kde je ich nedostatok.

Krajskí poslanci na dnešnom rokovaní Zastupiteľstva BBSK schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré určuje každoročne v rámci rozpočtu vyčlenenie 50-tisíc eur ročne pre vznik zubno-lekárskych ambulancií. Ďalších najviac 50-tisíc eur pôjde pre všeobecnú podporu ambulancií zdravotnej starostlivosti.

O dotáciu na prístrojové a materiálno-technické vybavenie môže požiadať právnická alebo fyzická osoba so samostatnou právnou subjektivitou, ktorá prevádzkuje zdravotnícke zariadenie na území BBSK.

Na jednu zubno-lekársku ambulanciu môže ísť najviac 25-tisíc eur

O rozdelení finančných prostriedkov na zdravotníctvo rozhodne Komisia zdravotníctva, sociálnych vecí a marginálnych skupín Zastupiteľstva BBSK.

Podľa VZN môže byť dotácia na podporu vzniku zubno-lekárskej ambulancie poskytnutá len na vznik nových ambulancií v regiónoch s ich najväčším úbytkom.

Na jednu zubno-lekársku ambulanciu je možné poskytnúť dotáciu maximálne do výšky 25-tisíc eur.

Z analytickej časti a záverov „Koncepcie rozvoja a podpory zdravotníctva v BBSK na roky 2019 – 2025“, ktorú spolu s VZN o dotáciách určených na rozvoj a podporu zdravotníctva predložil vedúci oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK Martin Caudt, vyplýva akútny nedostatok lekárov v niektorých regiónoch kraja najmä v ambulantnej zdravotnej starostlivosti a tiež vysoký vek lekárov.

Nedostatok lekárov je spôsobený nezáujmom zo strany mladých lekárov o prácu v niektorých, najmä menej rozvinutých oblastiach samosprávneho kraja,“ uvádza vedúci v dôvodovej správe.

Už nemajú komu prideľovať obvody

Situácia v poskytovaní zubno-lekárskej starostlivosti je podľa správy v niektorých regiónoch kritická. Ide najmä o okresy Detva, Revúca, Veľký Krtíš, Krupina, Žarnovica a ďalšie.

V týchto okresoch už samosprávny kraj nemá komu prideľovať obvody. Musíme ich rozdeľovať do najbližších väčších miest, kde je ale tiež problém nájsť poskytovateľa ochotného prevziať obvod,“ dodáva Caudt.

Zariadenie zubnej ambulancie je finančne náročné. Doplatky od pacientov v menej rozvinutých regiónoch sú z ekonomických dôvodov nižšie ako v rozvinutejších. Preto je dôležitá podpora vzniku zubno-lekárskych ambulancií v niektorých regiónoch zo strany samosprávneho kraja,“ odôvodňuje dotácie vedúci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Caudt
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)