Aký je priebeh ochorenia COVID-19? Koronavírus môže mať aj skryté prejavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus Taliansko
Ilustračná fotografia. Foto: SITA (Claudio Furlan/LaPresse via AP)

Koronavírus je novým typom vírusu, ktorý sa šíri podobne ako chrípka – prostredníctvom kvapôčkovej infekcie. Inkubačný čas ochorenia je 2 až 14 dní a podľa odhadov sa prvé príznaky infekcie obyčajne objavujú po piatich dňoch.

K najčastejším prejavom ochorenia COVID-19 patrí horúčka nad 38 stupňov Celzia, suchý kašeľ, problémy s dýchaním, malátnosť, únava a bolesť svalov ako pri chrípke.

Bolesť či tlak na hrudníku vrátane sťaženého dýchania a kašľa môže poukazovať aj na zápal pľúc. Tento stav môže vyústiť do zlyhávania orgánov, čo je jednou z najvážnejších komplikácií infekcie koronavírusom.

K osobám s vyšším rizikom zdravotných komplikácií po nákaze koronavírusom patria najmä starší ľudia trpiaci pridruženými chorobami. Podľa korona.gov.sk by sa mali mať na pozore aj osoby s ochorením srdca, cukrovkou, pľúcnou chorobou či zníženou imunitou.

Pätina nakazených nemá žiadne príznaky

Vedecké odhady naznačujú, že približne 18 percent nakazených pacientov nemá žiadne príznaky ochorenia, uvádza Forbes.com. Najnovšie zistenia však hovoria, že aj bezpríznakoví ľudia môžu pociťovať dočasnú stratu čuchu či chuti ako skryté prejavy nákazy.

Telegraph.co.uk dopĺňa, že k najinfekčnejším šíriteľom ochorenia by mohli patriť práve ľudia s miernymi príznakmi ochorenia. Nová štúdia informuje, že títo pacienti počas prvého týždňa ochorenia emitujú až tisícnásobne viac vírusových častíc ako ľudia nakazení vírusom SARS.

Väčšina chorých sa vylieči bez hospitalizácie

Z článku publikovanom v odbornom magazíne Journal of American Medical Association vyplýva, že takmer každý z pacientov hospitalizových pre koronavírus mal ako hlavný príznak horúčku (83 až 98 percent), 76 až 82 percent ľudí sa sťažovalo na suchý kašeľ a 11 až 44 percent nakazených pociťovalo vyčerpanosť a únavu. Doterajšie štatistiky hovoria, že približne 3,4 percenta nakazených koronavírusu podlieha.

Liečba COVID-19 trvá v priemere dva týždne, v prípade komplikácií sa však môže predĺžiť. Za vyliečeného je človek považovaný až vtedy, keď sú výsledky jeho testov negatívne a vírus v tele nenosí. Približne 80 percent ľudí, teda väčšina, sa podľa Telegraph.co.uk zotaví bez toho, aby potrebovala špeciálnu zdravotnú starostlivosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať