Ambulancie lekárov zapĺňajú ľudia s chrípkou, respiračné ochorenia najviac trápia deti

Chripka 2.jpg
Lekári tento týždeň nahlásili 35 278 akútnych respiračných ochorení a 2 260 ľudí s chrípkou. Foto: ilustračné, inPHARM

Lekári tento týždeň nahlásili 35 278 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 12,7 percenta. V tlačovej správe o tom informoval Odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Žilinskom kraji a najnižšiu v Trenčianskom. Na ARO najčastejšie ochoreli deti do piatich rokov.

Podľa údajov ÚVZ SR malo komplikovaný priebeh choroby 843 osôb, čo je 2,4 percenta zo všetkých ARO. Najčastejšími komplikáciami boli sinusitídy, teda zápaly prínosových dutín, ktoré zaznamenali u 433 osôb. Ďalšími komplikáciami boli otitídy – zápaly ucha (229) a pneumónie, teda zápaly pľúc (181).

Lekári v 41. týždni nahlásili aj 2 260 ľudí s chrípkou a chrípke podobným ochorením (CHPO), čo predstavuje 6,4 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 40,5 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom a najnižšiu v Banskobystrickom kraji.

Vyučovanie bolo prerušené v 60 materských školách (21 v Košickom kraji, 14 v Žilinskom, deväť v Trnavskom, osem v Trenčianskom, päť v Nitrianskom a tri v Prešovskom kraji) a na troch základných školách ( dve v Trnavskom kraji a jedna v Košickom kraji).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom