Američania spúšťajú štúdiu liečiv na utlmenie nadmernej imunitnej reakcie pri ochorení COVID-19

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Americký Národný zdravotnícky inštitút (NIH) spúšťa novú štúdiu, v rámci ktorej bude testovať tri liečivá na utlmenie nadmernej reakcie imunitného systému, ktorá môže spôsobiť vážne ochorenie alebo smrť u ľudí s ochorením COVID-19.

Do štúdie sa zapojí 2 100 hospitalizovaných dospelých z USA a Latinskej Ameriky s miernym alebo vážnym priebehom ochorenia. Všetci dostanú antivirotikum remdesivir a jedno z troch „imunomodulačných liečiv“ alebo placebo.

Nebezpečná cytokínová búrka

Vládni odborníci budú testovať lieky Orencia od firmy Bristol Myers Squibb a Remicade od Johnson & Johnson, ktoré sa používajú pri liečbe reumatoidnej artritídy, a experimentálne liečivo cenicriviroc od AbbVie.

Lieky účinkujú rôznymi spôsobmi, aby zabránili takzvanej „cytokínovej búrke“ – nadmernej produkcii chemikálií, ktoré telo vytvára v boji proti infekciám, ktoré môžu poškodiť pľúca, obličky, srdce a ďalšie orgány.

Piata a posledná štúdia

Nová štúdia je piata a posledná zo série experimentov v rámci partnerstva verejného a súkromného sektora, do ktorého sa zapojili desiatky farmaceutických spoločností, neziskových organizácií a rôzne vládne úrady.

Testy sa zameriavajú aj na protilátkové lieky, protizápalové lieky aj plazmu osôb, ktoré prekonali COVID-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AbbVieBristol Myers SquibbJohnson & JohnsonNIH Národný zdravotnícky inštitút