Američania testujú miniatúrny ultrazvuk pri COVID pacientoch. Mal by výrazne skracovať pobyt v nemocnici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ultrazvuk, miniatúrny, zápal, slezina
Americkí vedci testujú účinnosť miniatúrneho ultrazvuku, ktorým stimulujú slezinu, čím sa snažia potlačiť zápal vznikajúci v dôsledku infekcie koronavírusom. Foto: health.ucsd.edu

Vedci z Lekárskej fakulty Kalifornskej univerzity v San Diegu začali s klinickými skúškami nového spôsobu liečby, ktorý by mohol pomôcť pacientom s ochorením COVID-19 skrátiť pobyt v nemocnici.

Viac o téme: Koronavírus

Testujú účinnosť miniatúrneho ultrazvuku, ktorým stimulujú slezinu, čím sa snažia potlačiť zápal vznikajúci v dôsledku infekcie koronavírusom. Dvoj až trojmesačnú štúdiu absolvuje 40 pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.

Štandardná lekárska starostlivosť

Polovica pacientov každý deň počas týždňa absolvuje ultrazvukové ošetrenie a navyše budú dostávať protizápalové lieky, ako sú remdesivir a dexametazón, ktoré sú v súčasnosti súčasťou štandardnej lekárskej starostlivosti.

Druhá polovica pacientov, teda kontrolná skupina, dostane štandardnú lekársku starostlivosť. Autori štúdie dúfajú, že ultrazvuk nebude u mnohých pacientov potrebné používať ani tých sedem dní, ktoré plánujú.

Štúdii predchádzali experimenty na hlodavcoch, ktoré preukázali, že stimuláciou sleziny neinvazívnym ultrazvukovým prístrojom sa dá zápal zmierniť. Vedci tento výsledok preukázali už aj na pacientoch s reumatoidnou artritídou (RA).

Cytokínová búrka

Pacienti s RA, rovnako ako aj tí s ochorením COVID-19, môžu trpieť hyperzápalovou reakciou vyvolanou nadmernou produkciou cytokínov, čiže proteínov podnecujúcich zápalovú imunitnú reakciu.

Výsledná „cytokínová búrka“ u pacientov nakazených vírusom SARS-CoV-2 môže viesť k syndrómu akútnej respiračnej tiesne známej ako ARDS, ktorá môže byť smrteľná, ako vysvetľuje Medical News.

„Neinvazívna ultrazvuková aktivácia slezinnej neuroimunitnej dráhy môže byť alternatívnou metódou boja proti cytokínovej búrke bez toho, aby došlo k narušeniu adaptívnej imunitnej odpovede u pacientov s COVID-19, čo v konečnom dôsledku zníži vysokú mieru úmrtnosti a chorobnosti,“ uvádzajú vedci.

Protizápalové procesy

Predchádzajúce štúdie tiež preukázali, že elektrická stimulácia nervu vagus – takzvaného blúdivého nervu, ktorý prechádza z mozgu do čriev -, pomocou cervikálneho implantátu, zmierňuje zápal. Stimulácia sleziny môže aktivovať rovnaké protizápalové procesy.

V rámci klinických skúšok sa použije zariadenie, ktoré je strategicky umiestnené na pokožke pacientov a generuje zaostrené ultrazvukové vlny zamerané na slezinu s nízkou intenzitou. Liečba sa vykonáva každodenne približne 18 minút.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Kalifornská univerzita