Americkí vedci našli spôsob, ako liečiť COVID-19. Koronavírusom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ockovanie, injekcia, ampulka
Foto: ilustračné, Getty images

Aj keď to znie ako zo sci-fi filmu, americkí vedci prišli na spôsob, ako v boji proti ochoreniu COVID-19 využiť samotný vírus SARS-CoV-2, ktorý toto ochorenia spôsobuje. Pôvodný vírus jednoducho upravili tak, že „podvádza“ sám seba.

Synteticky upravený koronavírus je neškodný, no v tele hostiteľa interaguje s pôvodným vírusom, čím spôsobuje jeho aj svoje postupné vyhynutie. Tento postup by sa dal využiť ako antivírusová terapia pri liečbe ochorenia COVID-19.

„Naše experimenty dokazujú, že pôvodný vírus SARS-CoV-2 skutočne umožňuje replikáciu a šírenie nášho syntetického vírusu, čím účinne podporuje jeho vlastný úpadok,“ uviedol Marco Archetti, docent biológie z Pensylvánskej štátnej univerzity.

Oklamané bunky

Archetti vysvetlil, že keď vírus napadne bunku, pripojí sa k povrchu bunky a vstrekne do nej svoj genetický materiál. Bunka je tak „oklamaná“, aby ďalej replikovala, teda množila genetický materiál vírusu a infikovala ďalšie zdravé bunky.

Ich synteticky upravený vírus sa však vie replikovať viac ako trikrát rýchlejšie ako pôvodný vírus, čím zároveň redukuje vírusovú nálož pôvodného vírusu približne o polovicu za 24 hodín, ako uvádzajú v štúdii zverejnenej v odbornom časopise PeerJ.

Svoj „liek“ už úspešne vyskúšali na bunkách africkej zelenej opice. Archetti však tiež uviedol, že 50-percentné zníženie vírusovej záťaže, ktoré pozorovali počas 24 hodín, na terapeutické účely nestačí.

Ďalší výskum

Sú potrebné ďalšie experimenty na overenie potenciálu synteticky upraveného vírusu SARS-CoV-2 ako antivírusovej liečby. Ďalším krokom budú experimenty na ľudských bunkových líniách pľúc, tiež pokusy s niektorým z novších variantov koronavírusu.

Americkí vedci by tiež chceli navrhnúť efektívnu metódu „doručovania“ upraveného vírusu do tela. Aktuálne skúmajú použitie nanočastíc, pričom výsledky sú sľubné. Vírusová nálož sa s ich použitím za 12 hodín znížila o viac ako 95 percent.

„Po ďalšom výskume a doladení by sa mohla verzia tohto syntetického vírusu použitá ako samostatné liečivo pre COVID pacientov,“ uviedol Archetti pre stránku pensylvánskej univerzity dobré správy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marco Archetti
Firmy a inštitúcie Pensylvánska štátna univerzita