Anglický kmeň koronavírusu nie je jediný, ktorý desí svet. V Európe už vyčíňa nová mutácia z Afriky

Koronavírus, Juhoafrická republika, JAR, testovanie
Pandemická situácia v Afrike sa v decembri 2020 výrazne zhoršila. Foto: SITA/AP Photo/Shiraaz Mohamed

Pred necelým týždňom sa na Slovensku potvrdilo šírenie nového kmeňa vírusu COVID-19, ktorý má podľa dostupných údajov až o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia sa. Prvýkrát sa objavil vo vzorkách v Michalovciach, následne v Nitre a údajne už aj v Bratislave.

Aj keď sú mutácie vírusov bežná vec a od rozšírenia sa SARS-CoV-2 vo svete už vedci definovali viac ako 4 000 rôznych variantov tohto koronavírusu, nový kmeň, nazývaný anglický podľa svojho prvotného objavenia sa vo Veľkej Británii, naznačil väčšiu hrozbu.

Jeho schopnosť rýchleho šírenia sa boj s pandémiou neuľahčuje, avšak autority potvrdili, že nie je nebezpečnejší. Znamená to, že pacienti nakazení anglickým kmeňom nemajú horší priebeh ochorenia, ani nezaznamenali v súvislosti s ním vyššiu úmrtnosť.

Juhoafrický kmeň

V čase, keď už väčšina štátov očkuje svojich obyvateľov a úrady potvrdili, že vakcína bude fungovať aj voči tomuto kmeňu, sa preto ľudia nemusia obávať. Omnoho významnejší problém však predstavuje ďalšia „novinka“ z Afriky, vlastne až dve.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Francois BallouxGrant ShappsSimon ClarkeSunday Omilabu
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechCDC Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbModernaPfizerThe University College LondonUniverzita v ReadinguWHO Svetová zdravotnícka organizácia