ANS: Ak nebude stratifikácia nemocníc riadená, príde živelná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nemocnica, chodba, čakáreň
Foto: Thinkstock

ANS a AZZZ SR síce zánik nemocníc nepodporujú, ale vnímajú, že je stratifikácia potrebná a súvisí s kvalitnou zdravotnou starostlivosťou.

Dôsledkom odkladania riadenej stratifikácie nemocníc bude živelná. Uviedli to v stredu na tlačovej besede predstavitelia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ).

Prezident ANS Marián Petko vysvetlil stratifikáciu ako rozdelenie nemocníc, z ktorého vyplýva, kto čo môže robiť a kto čo nemôže. Asociácie síce zánik nemocníc nepodporujú, ale vnímajú, že je stratifikácia potrebná a súvisí s kvalitnou zdravotnou starostlivosťou.

Podla nich je dôležitejšia bezpečnosť a kvalita výkonov v nemocnici než len blízkosť k pacientovi.

Petko uviedol, že je nereálne, aby situáciu vyriešil samotný trh. Dodal, že ide už o tretiu stratifikáciu, ale ak táto nebude úspešná, v roku 2019 sa stane živelnou.

Nie sú ľudia

Zásadným problémom je aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v zdravotníctve.

Prezident AZZZ SR Tomáš Malatinský vysvetlil, že ide o komplexný problém. Podľa neho treba skrátiť čas na to, aby mohol kvalifikovaný pracovník z rečovo príbuzných krajín na Slovensku pracovať a rýchlo sa aklimatizoval.

Aktuálnym trhom je v tomto prípade Ukrajina.

Viceprezident ANS a člen prezídia AZZZ SR Igor Pramuk pripomenul, že Česko a Poľsko už trh pre Ukrajinu otvorilo, u nás sú však sťažené podmienky. Skúšky, ktoré majú umožniť lekárom pracovať na Slovensku, nespravia ani niektorí miestni pracovníci.

Podla slov Malatinského Slovensko musí rýchlo reagovať, lebo aj Ukrajina má obmedzený trh a začne si chrániť svoje pracovné sily.

Treba vzdelávať aj domácich

Zástupcovia asociácií pripomenuli, že okrem zamestnávania cudzích odborníkov je potrebné vzdelávať aj domácich zdravotníkov, ktorých je v súčasnosti nedostatok.

Pozitívne vnímajú podporu pre študentov ošetrovateľstva a všeobecného lekárstva, no myslia si, že by bolo vhodné podporovať aj študentov stredných zdravotníckych škôl.

Petko pripomenul, že ANS združuje 75 nemocníc a 25 000 zamestnancov. Zdôraznil, že ak nebude pre zdravotníctvo dostatočne kvalitný rozpočet, bude málo kvalifikovanej pracovnej sily.

Podľa neho by nemocnice združené v asociácii potrebovali minimálne 65 miliónov eur, a ak sa rozpočet nezvýši asi o 300 miliónov na rok 2019, budú sa problémy v zdravotníctve zhoršovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaAZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR