ANS nesúhlasí so znižovaním počtu žiakov na zdravotníckych školách

škola
Foto: GettyImages

Situácia v zdravotníctve je podľa asociácie v dôsledku nedostatku zdravotníckeho personálu kritická.

Asociácia nemocníc slovenska (ANS) nesúhlasí so znižovaním počtu žiakov na stredných zdravotníckych školách. Svojím vyhlásením reagovala na medializované informácie, podľa ktorých na stredných zdravotníckych školách bude v budúcom školskom roku menej žiakov.

„ANS dlhodobo upozorňuje na nedostatok lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov, keďže situácia v zdravotníctve v dôsledku nedostatku zdravotníckeho personálu je kritická,“ uviedla asociácia.

Asociácia ďalej informovala, že o tejto téme opakovane rokovala s Ministerstvom zdravotníctva SR (MZ SR). Nerozumie jeho postoju, že obsadenosť zdravotníckych škôl považuje za dostatočnú.

„V prípade prehlbovania nedostatku zdravotníckeho personálu v nemocniciach združených v ANS, ako sme už viackrát avizovali, bude ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti. ANS preto žiada MZ SR, aby sa zasadilo o nápravu,“ ukončila asociácia.

MZ: Žiadame maximum

Ministerstvo zdravotníctva oslovilo listom ministerky Andrey Kalavskej všetky VÚC s požiadavkou na otvorenie a zachovanie maximálneho počtu miest pre stredné zdravotnícke školy.

Ministerstvo podľa svojho vyhlásenia vníma problematiku s plnou vážnosťou. Robí maximum pre to, aby bol v systéme dostatok zdravotníckych pracovníkov v jednotlivých špecializáciách.

„Aj preto sme si aktívne vyžiadali od jednotlivých stredných zdravotníckych škôl určenie počtu žiakov do prvého ročníka. V súčinnosti s ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu, so zriaďovateľmi a Slovenskou komorou medicínsko-technických pracovníkov sa uskutočnia rokovania k prehodnoteniu určenia počtu žiakov do jednotlivých študijných odborov na stredných zdravotníckych školách už 24. 1. 2019,“ uviedlo MZ.

Žiadosť o preskúmanie určenia počtu žiakov prvého ročníka stredných škôl môže podať podľa ministerstva zriaďovateľ strednej školy, príslušná stavovská organizácia, príslušná profesijná organizácia alebo príslušné ministerstvo.

Ministerstvo do polovice decembra 2018 nedostalo od žiadnej strednej zdravotníckej školy informáciu o nespokojnosti s počtom žiakov v triedach. Preto ani nemohlo požiadať ministerstvo školstva o preskúmanie určenia počtu žiakov prvého ročníka v zákonom stanovenej lehote.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR