ANS sa dohodla s VšZP na financovaní nemocníc len čiastočne

Vszp_budova.jpg
VšZP Foto: vZdravotnictve.sk
Pre zvýšenie platieb kvôli sociálnom balíčku a rekreačným poukazom sa k rokovaciemu stolu ešte vrátia.

Asociácia nemocníc slovenska (ANS) sa dohodla so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou VšZP na financovaní nemocníc v roku 2019 len čiastočne.

Ako uviedol po rokovaní prezident ANS Marián Petko, dohodli sa, že od 1. januára naďalej pokračujú v navýšení finančných prostriedkov na mzdy. Týka sa to všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Na sociálnom balíčku od 1. mája sa zatiaľ nedohodli, pretože VšZP čaká na prognózy na najbližšie dva mesiace. “Na toto finančné prostriedky zatiaľ nemáme,” povedal Petko.

Preto ANS trvala na tom, že dodatky k zmluvám budú len do konca apríla 2019.

Na rekreačné poukazy peniaze nie sú

Nedohodli sa ani na finančných prostriedkoch na rekreačné poukazy. Pri nich podľa Petka VšZP tvrdí, že na to peniaze nemá. Po 20. apríli sa majú s poisťovňou stretnúť na ďalšom rokovaní.

Aby sa pokryli náklady na zvýšenie miezd, sociálny balíček a rekreačné poukazy, potrebuje ANS asi 67 mil. eur. Z toho 50 mil. eur je určených na mzdy a 17 mil. eur na sociálny balíček a dovolenky.

ANS pritom nezastupuje celý sektor, upozornil Petko. (Jej členmi nie sú napríklad univerzitné a fakultné nemocnice, v ktorých pracuje množstvo ľudí. Náklady preto budú mať ešte vyššie ako člen ANS. Pozn. red.)

Podpredseda predstavenstva VšZP Milan Horváth po rokovaní informoval, že sa so zástupcami ANS dohodli ešte v decembri a garancia valorizácie platov bola zabezpečená od 1. januára do 31. marca.

Dohoda na obdobie prvého kvartálu bola podľa neho hlavne preto, že VšZP nevedela deklarovať druhé dve časti záväzkov, teda sociálny balíček a rekreačné poukazy.

Horváth pripomenul, že rozpočet VšZP, ktorý sa momentálne pripravuje, nie je úplne vybalancovaný z pohľadu príjmov a výdavkov.

ANS súhlas so stratifikáciou podmieňuje dofinancovaním

ANS s poisťovňou rokovala aj o stratifikácii nemocníc. Tá je podľa Petka komplikovaným procesom, ktorý sa stretáva s odporom v lokálnych nemocniciach a u lokálnych politikov.

„Pokiaľ pre ANS nebudú zabezpečené peniaze na sociálny balíček a dovolenky, nebudeme súhlasiť so stratifikáciou,“ vyhlásil Petko.

Ak sa nenavýši sociálny balíček, budú informovať predsedu parlamentného zdravotníckeho výboru Štefana Zelníka, odborárov a požiadajú Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aby povedal, či poisťovne na to majú prostriedky.

Pokiaľ sa nedohodnú, majú podľa Petka len dve možnosti. Vypovedanie zmlúv poisťovniam a v krajnom prípade obrátenie sa na ústavný súd.

„Či to je teda zákonné, keď máme na jednej strane plniť všetky záväzky a na druhej strane tí, ktorí majú plniť záväzky voči nám, na to peniaze nedajú,“ uviedol Petko.

Rokujú aj s ostatnými poisťovňami

ANS v stredu rokovala aj s poisťovňou Union. Podľa Petka sa dohodli na navýšení miezd a dovolenkových preukazoch.

“Predbežne sme v rokovaní o sociálnom balíčku,” dodal. S treťou zdravotnou poisťovňou zatiaľ dohoda nie je.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa