ANS upozorňuje na finančný dopad chystaných opatrení

Nemocnica
Foto: Thinkstock

ANS nepokladá za správne, aby sa problém nedofinancovania zákonných nárokov preniesol na nemocnice a ich zamestnancov a následne aj pacientov.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje na finančný dopad chystaných opatrení. „Asociácia nemocníc Slovenska v súvislosti so zvýšením minimálnej mzdy, priemernej mzdy a pripravovaným sociálnym balíčkom opatrení vlády vypracovala kvantifikáciu ich finančných dopadov na nemocnice združené v ANS,“ píše sa v stanovisku.

Odhad dopadu zvýšenia minimálnej mzdy a priemernej mzdy spolu s ďalšími vyvolanými nákladmi v zmysle Zákonníka práce na mzdové nároky nemocníc ANS v roku 2018 je spolu s odvodmi vo výške 32 314 644 eur.

Odhadovaný dopad opatrení sociálneho balíčka vlády v aktuálne uvažovanej podobe by bol u nemocníc ANS s odvodmi vo výške 33 304 767 eur.

Veľa možností nemajú

Celkový odhadovaný dopad s odvodmi je vo výške 65 619 411 eur.

ANS upozorňuje, že možnosti nemocníc v nej združených sú v prípade nedostatočného pokrytia nákladov súvisiacich so zákonným zvyšovaním miezd a opatrení sociálneho balíčka podobné ako v minulosti.

„Museli by ich pocítiť zamestnanci formou prepúšťania, delenia a krátenia úväzkov. ANS však nepokladá za správne, aby sa problém nedofinancovania zákonných nárokov preniesol na nemocnice a ich zamestnancov a následne aj pacientov,“ uzavrela asociácia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska