ANS: V rezorte zdravotníctva chýba 100 miliónov eur

ODBORY: Dofinancovania rezortu zdravotníctva
Prezident ANS Marián Petko | Foto: SITA/Branislav Bibel
Pre nemocnice združené v ANS, ktorých je 75, je potrebných na navýšenie miezd, na sociálny balíček a rekreačné poukazy 65 mil. eur.

V rezorte zdravotníctva chýba 100 miliónov eur. Upozornil na to na stredajšej tlačovej besede prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Podľa neho ešte v októbri 2018 upozorňovali, že navrhovaný rozpočet na rok 2019 nebude dostatočný.

Pre nemocnice združené v ANS, ktorých je 75, je potrebných na navýšenie miezd, na sociálny balíček a rekreačné poukazy 65 mil. eur. Asociácia už 51 mil. eur potrebných na mzdy na prvý kvartál 2019 dostala. Na sociálny balíček a dovolenky je potrebných ďalších 17 miliónov.

„A tu jedine zdravotná poisťovňa Union nám ústne ponúkla, že to bude kompenzovať,“ uviedol Petko.

Ďalšie dve poisťovne povedali, že na to nemajú peniaze.

Žiadajú o informácie ÚDZS

ANS aktuálne nemá zmluvné dodatky, ktoré hovoria, ako sa uhrádza zdravotná starostlivosť od 1. apríla. V prípade, že do 15. apríla nebudú predložené dodatky, ktoré budú akceptovať navýšené náklady ANS v zmysle platnej legislatívy, tak jednotlivým poisťovniam dajú výpoveď zo zmlúv.

ANS tiež požiadala Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o informácie, či poisťovne peniaze majú, alebo nie. Ten však neodpovedal.

Na 29. apríla je zvolaná mimoriadna odvetvová tripartita, na podnet odborárov a ANS na ministerstve. Rokovať bude o tom, ako bude rezort ďalej postupovať.

V prípade, že ani do 29. apríla nebude vyriešený problém, tak požiadajú Výbor NR SR pre zdravotníctvo o mimoriadne rokovanie.

Ak sa problém nevyrieši do 15. mája, oslovia advokátsku kanceláriu, aby pripravili podnet na ústavný súd pre neústavný stav.

Ponuku Dôvery ešte nepreštudovali, VšZP peniaze nemá

Z doterajších rokovaní vyplýva, že ponuka Dôvery by mala kryť sociálny balíček a navýšenie platov pre nemocnice združené v ANS.

„Konkrétne prepočty, či je táto ponuka dostatočná na to, aby kryla zákonné nároky členov ANS, si budeme môcť urobiť až po oficiálnom doručení tejto ponuky, vrátane všetkých jej detailov,“ uviedla ANS.

Podľa asociácie aj táto ponuka vyžaduje následné dofinancovanie sektora. Zdroje na rekreačné poukazy sú zatiaľ predmetom ďalších rokovaní.

VšZP zatiaľ nemá zdroje na krytie sociálneho balíčka a ani rekreačných poukazov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa