ANS: Zdravotníctvo je nedofinancované

Nemocnica
Foto: Thinkstock
Asociácia nemocníc zvoláva mimoriadne zhromaždenie členov, rozhodnú o ďalšom postupe

Poisťovne a Asociácia nemocníc Slovenska rokujú o zmluvách. Nemocnice tlačí núdza – v objeme financií, ktoré majú vyčlenené, nie sú rekreačné poukazy, ktoré musia zamestnancom preplácať už od januára tohto roka. Od 1. mája sa ich výdavky ešte zvýšia, a to pre sociálny balíček, ktorý schválila vláda.

„Máme rôzne rôzne typy ponúk, ako vykryť sociálny balíček a rekreačné poukazy. No ostáva nedoriešený spoločný menovateľ a to je potreba dofinancovania rezortu,“ uviedla ANS vo svojom dnešnom stanovisku.

Asociácia sa rozhodla zvolať mimoriadne zhromaždenie členov ANS na 3. apríla v Bratislave, kde sa dohodnú na ďalšom postupe.

Ponuku Dôvery prepočítajú

Ponuka Dôvery by mala podľa jej slov kryť sociálny balíček a navýšenie platov pre nemocnice združené v ANS. „Konkrétne prepočty, či je táto ponuka dostatočná na to, aby kryla zákonné nároky členov ANS, si budeme môcť urobiť až po oficiálnom doručení tejto ponuky, vrátane všetkých jej detailov,“ konštatuje ANS.

Ponuka by mala prísť oficiálnou cestou v najbližších dňoch, najneskôr do piatku. „Aj táto ponuka, napriek tomu že by bola platná od 1. apríla, vyžaduje následné dofinancovanie sektora,“ upozorňuje ANS.

Zdroje na rekreačné poukazy sú zatiaľ predmetom ďalších rokovaní.

Euro_2_minca.jpg
Foto: Pixabay.com

VšZP peniaze nemá

VšZP podľa ANS zatiaľ nemá zdroje na krytie sociálneho balíčka a ani Rekreačných poukazov.

„ANS považuje za mimoriadne znepokojivé, že vedenie rezortu, ktoré bolo pri tvorbe štátneho rozpočtu a pod ktoré patrí VšZP, túto situáciu nerieši,“ pozastavuje sa asociácia.

„Dôrazne a opakovane upozorňujeme, že súčasnej personálnej kríze v zdravotníctve hrozí jej ďalšie prehĺbenie, ak 75 nemocníc združených v ANS nebude mať zamestnancom z čoho vyplácať ich zákonné nároky, a to napriek prísľubom pani ministerky zdravotníctva, zástupcov MF a ďalších,“ vyhlásila ANS.

Ďalšie rokovanie so zástupcami VšZP sa uskutoční po zasadnutí Mimoriadneho zhromaždenia členov ANS.

MZ: O dofinancovaní rokujeme

Ministerstvo zdravotníctva plánuje otvoriť otázku dofinancovania zdravotníckeho sektora s rezortom financií na najbližších rokovaniach. Pre portál vZdravotnictve.sk. to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Bližšie informácie vzhľadom na korektnosť rokovaní poskytneme následne,“ uzavrela.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom