ANS zvažuje podanie na ústavný súd aj štrajk

Strajk
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič
Zákon zvýšil nemocniciam personálne náklady, no štát viac peňazí nepridal. Asociácia má podozrenie, že je to v rozpore s ústavou.

Ak štát do 15. mája nezabezpečí navýšenie zdrojov v zdravotníctve, môže čeliť žalobe na ústavnom súde aj štrajku nemocníc. vyplýva to z informácií Asociáce nemocníc Slovenska (ANS).

Kameňom úrazu je zvyšovanie príplatkov zamestnancov a zavedenie rekreačných poukazov. To všetko majú financovať zamestnávatelia. Drvivá časť príjmov nemocníc však pochádza zo systému verejného zdravotného poistenia. Objem peňazí v ňom však ostáva stále rovnaký.

Ak sa do 15. mája nenájde riešenie pre zabezpečenie dofinancovania rezortu zdravotníctva, ANS požiada advokátsku kanceláriu o posúdenie možnosti podania podnetu na Ústavný súd SR. Ten by mal preskúmať, či zákony zavádzajúce zvýšené náklady bez dodatočného finančného krytia sú v súlade s Ústavou SR.

Do štrajku spolu s odborármi

Slovenský odborový zväz zamestnancov zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) na Odvetvovej tripartite informoval ministerstvo, že jeho členovia sú pripravení v prípade nedofinancovania zdravotníctva zahájiť štrajkovú pohotovosť.

ANS sa k štrajkovej pohotovosti pripája. „Ide o prvý prípad, kedy zamestnávatelia a zástupcovia zamestnancov spoločne avizujú štrajkovú pohotovosť,“ uvádza ANS.

Ďalší postup určí mimoriadne rokovanie Rady ANS, ktoré sa uskutoční 16. mája.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska