Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica
Foto: SITA / Monika Zaťková
17. 08. 2018 12:47 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

ANS: Zvýšenie minimálnej mzdy a sociálny balíček ohrozia prevádzku nemocníc

Predbežne vypočítaný dopad na 75 nemocníc združených v ANS bude cca 60 miliónov eur. To by bez zohľadnenia a kompenzácie v štátnom rozpočte bolo pre nemocnice nezvládnuteľné.

Zvýšenie minimálnej mzdy, sociálny balíček a ďalšie personálne náklady ohrozia prevádzku nemocníc. Podľa vyhlásenia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) predbežne vypočítaný dopad na 75 nemocníc združených v ANS bude cca 60 miliónov eur.

To by bez zohľadnenia a kompenzácie v štátnom rozpočte bolo pre nemocnice nezvládnuteľné a malo by priamy negatívny dopad na pacienta.

„V roku 2018 ANS upozorňovala na vážnosť situácie spojenej s prijatím sociálneho balíčka, keďže nemocnice v nej združené by bez dodatočného dofinancovania zdravotníctva neboli schopné zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti a ústavné pohotovostné služby v noci a počas víkendov v takom rozsahu ako doposiaľ,“ uviedla ANS.

Obávajú sa aj minimálnej mzdy

Problémom je aj dopad zvýšenia minimálnej mzdy na navrhovaných 520 eur pre rok 2019.

Navýšenie minimálnej mzdy a jej koeficientov, ako aj ďalšie vyvolané náklady spojené s týmto zvýšením, akými sú napr. navýšenie zákonných príplatkov, bude predstavovať podľa prepočtov ANS cca 7 mil eur.

Personálne náklady od 1. 1. 2019 ovplyvní tiež navýšenie miezd sestier špecialistiek, zvýšenie miezd všetkých zdravotníckych pracovníkov a plošný nárast miezd sestier o 10 %.

Stretnú sa s členmi vlády aj poslancami

O probléme financovania bude ANS hovoriť s premiérom, ministerkou zdravotníctva, ministrom financií, predsedom Výboru NR SR pre zdravotníctvo a predsedom Výboru NR SR pre financovanie a rozpočet.

„ANS verí, že aj avizované rokovania prispejú k zabezpečeniu dostatočných finančných zdrojov pre pokrytie zvýšených nárokov na mzdy zamestnancov od 1. 1. 2019, pretože nepokladá za správne, aby sa problém nedofinancovania zákonných nárokov preniesol na nemocnice a ich zamestnancov a následne aj pacientov,“ ukončila asociácia svoje vyhlásenie.

Odporúčané články

Píše Zuzana Šebová Medirex a VšZP sa dohodli. Zatiaľ

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X