Antigénové testovanie v ambulanciách je vítané, ale nereálne a platby poisťovní sú nízke

Testovanie na covid 19

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) víta možnosť testovania skríningovými antigénovými testami v ambulanciách, avšak nepovažuje za reálne, aby testovanie bolo dostupné v každej ambulancii. Zástupcovia zväzu súhlasia s tým, aby túto možnosť mohli ambulancie využívať v rámci svojich časových a personálnych kapacít. ZAP to uviedol na svojej webovej stránke.

Zväz upozorňuje, že antigénové testovanie v ambulancii musí byť v súlade so všetkými nevyhnutnými epidemiologickými opatreniami, a to môže predstavovať narušenie bežného chodu prevádzky ambulancie. Zo strany zdravotných poisťovní je pritom tento výkon hradený v závislosti od typu vyšetrovacej metódy, ktorú lekár pri vyhodnocovaní testovania použije.

Viac o téme: Koronavírus

Úhrada je vo výške približne 10 eur, respektíve 15 eur pri použití špeciálneho prístroja. „Úhradu zdravotných poisťovní za tento výkon považujeme za nedostatočnú, nakoľko jej výška v adekvátnej miere nezohľadňuje trhovú cenu testov, cenu práce lekára, osobné ochranné pracovné pomôcky a potenciálne epidemiologické riziko spojené so zdravotným výkonom,“ dodal ZAP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP)