Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cakaren.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
18. 04. 2019 9:05 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

AOPP: Mnohí pacienti nevedia, ako sa domáhať svojich práv

Právo na zrozumiteľné informácie, na etický a humánny prístup či právo nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie. To je len malá ukážka toho, na čo má podľa Charty práv pacient nárok. Ako uviedla Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP), realita je však iná. V praxi sa práva pacientov často porušujú.

Európsky deň práv pacientov pripadá práve na dnešok, 18. apríla.

Pacienti sa obávajú o dostupnosť liekov

V súčasnosti sa v slovenskom zdravotníctve realizuje množstvo zmien. Do platnosti vstúpila novela zákona o zdravotnej starostlivosti, o úhrade liekov a zdravotníckych pomôcok, opäť sa menia podmienky v rámci revízie úhrad liekov.

Ako uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová, aj napriek ústretovosti ministerky zdravotníctva sa pacienti obávajú, že v budúcnosti sa môže na Slovensku znížiť dostupnosť liekov, vrátane generických a biosimilárnych.

„Znepokojujú nás ohlasované plány na znižovanie rozpočtu na lieky. A to najmä v situácii, keď sa aj v Európe opakovane objavujú výpadky v zásobovaní liekmi,“ dodáva.

Chceli by byť riadnymi členmi kategorizačných komisií

AOPP oceňuje, že ministerstvo zdravotníctva má záujem riešiť problémy, ktoré trápia pacientov a prizýva ich do diskusií. Už v minulosti požiadala asociácia o možnosť zúčastniť sa kategorizačných komisií z pozície pozorovateľov.

„Sme vďační, že nám to ministerstvo umožnilo. Uvítali by sme, ak by sme sa do budúcna stali stálymi členmi kategorizačných komisií so zastúpením pacientov podľa príslušných diagnóz,“ vysvetľuje M. Lévyová.

Ako dodáva, v tak dôležitých otázkach by mal byť stredom záujmu predovšetkým pacient. „Je dôležité zohľadniť odborné kritériá aj potreby pacientov,“ uviedla prezidentka AOPP.

Lieky
Foto: Thinkstock

Pacienti sa nevedia domôcť svojich práv

Podľa AOPP pacienti nepoznajú svoje práva. Ak aj nadobudnú pocit, že im nebola adekvátne poskytnutá zdravotná starostlivosti, nevedia sa domôcť pravdy.

Ich problémy zostávajú nedoriešené, pretože si ich inštitúcie medzi sebou bezvýsledne posúvajú.

„Každý mesiac sa na nás s prosbou o pomoc obráti okolo 40 ľudí. Pomáhame im hľadať riešenia v jednoduchších, ale aj zložitejších situáciách, kedy došlo napríklad k zanedbaniu zdravotnej starostlivosti, alebo sa k nej nedostali vôbec,“ priblížila Lévyová.

Poradňu chcú rozšíriť

V minulom roku sa na bezplatnú pacientsku poradňu obracala väčšina pacientov s prosbou o usmernenie pri podávaní sťažnosti.

Ľudí tiež trápilo zanedbanie zdravotnej starostlivosti, nespokojnosť s podanou liečbou a finančnou záťažou počas nej, prípadne neoprávnený výber poplatkov u lekára či neetické správanie zdravotníckeho personálu.

Cieľom AOPP je rozšíriť pilotnú pacientsku poradňu a vytvoriť sieť poradní. Tie by pacientom odpovedali na otázky týkajúce sa poskytovania zdravotnej starostlivosti, sociálnej či právnej pomoci.

„Vzhľadom na rastúci počet sťažností pacientov a potreby ochrany a vzdelávania v oblasti ich práv si uvedomujeme potrebu zriadenia samostatného inštitútu pacientskeho ombudsmana,“ dodáva Lévyová.

Budú rokovať so Zelníkom

Na budúci týždeň sa prezídium AOPP stretne s predsedom výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefanom Zelníkom. Témou rokovaní budú aj pripravované kroky na zmeny v zákonoch o poskytovateľoch, o zdravotnom poistení či sociálnych službách.

AOPP víta zmeny v posilňovaní domácej, hospicovej a následnej starostlivosti, ako aj zavádzanie  ošetrovného, systémov kvality a bezpečnosti pacientov a zmeny v rámci šetrenia ÚDZS.

Nezodpovedanou otázkou však aj naďalej zostáva udržateľnosť a financovanie týchto legislatívnych zmien, uzavrela Lévyová.

O Asociácii na ochranu práv pacientov

AOPP sa ochrane práv pacientov venuje od roku 2001. Okrem legislatívnych aktivít smerujúcich k lepšej vymožiteľnosti práv, zastupuje záujmy pacientov na pôde ministerstva zdravotníctva, pred orgánmi štátnej správy a samosprávy, na pôde zdravotných poisťovní, spolupracuje s organizáciami v zdravotníctve. Poskytuje bezplatné poradenstvo, organizuje vzdelávacie aktivity. Vytvára a podporuje projekty smerujúce k skvalitňovaniu zdravotnej starostlivosti a zlepšovaniu dostupnosti liečby. AOPP je členom Európskeho pacientskeho fóra (EPF).

Odporúčané články

Reforma dlhodobej starostlivosti čaká na budúcu vládu Antibiotiká do lekárničky nepatria

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Brusel prešetruje praktiky Amazonu, údajne využíva informácie o obchodníkoch pre svoju výhodu Foto: Terpstra po páde odstúpil z Tour de France 2019, Saganov náskok sa zvyšuje a víťaz triumfoval o centimetre Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X