Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aopp_prirucka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: AOPP
6. 06. 2017 10:20 Ostatné od SITA

AOPP pripravila pre pacientov informačnú brožúru o ich právach

Záujemcovia si ju môžu bezplatne stiahnuť na stránke asociácie. 

Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) pripravila pre pacientov informačnú brožúru, ktorá im má pomôcť zorientovať sa v ich právach v zdravotnej aj v sociálnej oblasti.

Záujemcovia si ju môžu bezplatne stiahnuť na stránke asociácie. Informovala o tom pacientska organizácia.

„V rámci poradní AOPP sa stretávame s mnohými problémami, ktoré majú pacienti. Preto sme im pripravili praktický prehľad, aké majú práva, kde a na koho sa môžu obrátiť v prípade určitých životných situácií,“ informovala členka predsedníctva AOPP a autorka brožúry Miroslava Fővényes.

Brožúra obsahuje aj prehľad inštitúcií, s ktorými spravidla pri riešení problémov prichádzajú pacienti do kontaktu.

Spleť zákonov

Podľa zverejnených informácií v brožúre nájdu pacienti aj Chartu práv pacientov v Slovenskej republike, Etický kódex zdravotníckeho pracovníka, prehľad inštitúcií a ich agendy.

Publikácia odpovedá na rôzne otázky, napríklad o preplácaní zdravotnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní, o poplatkoch vyberaných v ambulanciách lekárov, tiež publikuje povinnosti zdravotníckych pracovníkov vo vzťahu k pacientovi.

„Mnohí pacienti v spleti zákonov nevedia ani to, koľko dní do roku si môžu čerpať platené voľno na návštevu lekára, či na sprevádzanie rodinného príslušníka. Často riešime aj otázky, ako požiadať o preradenie na inú prácu, ak sa zamestnancovi zhorší zdravotný stav do takej miery, že stratí spôsobilosť vykonávať svoju doterajšiu prácu,“ dodala prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Sťažnosti aj sociálna oblasť

Významná časť brožúry je venovaná postupu pri sťažnostiach, ak sa pacientovi nepozdáva prístup ošetrujúceho personálu. Pacienti si nájdu okrem iného aj informácie o možnostiach pomoci v sociálnej oblasti v prípade dlhodobej choroby.

„Veríme, že ak si prečítajú nášho sprievodcu, získajú prehľad. Ak by mali ďalšie otázky, poradíme im viac v rámci našich poradní,“ vysvetlila Fövényes. AOPP v prípade, ak sa jej podarí nájsť sponzorov, plánuje príručku vydať aj v tlačenej podobe.

Odporúčané články

Onkologickí pacienti: Chceme udržateľné zmeny Antibiotiká do lekárničky nepatria

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X