Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
||
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
26. 03. 2019 9:51 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

AOPSS: Počas piatich rokov hrozí zariadeniam sociálnych služieb kolaps

Do dôchodku odíde 60 až 80 percent sestier a opatrovateliek.

Fluktuácia zamestnancov je pritom podľa asociácie na úrovni 20 až 30 percent. Až 75 percent z nich tvoria opatrovateľky.

„V praxi to znamená, že zamestnanec sa ani nestihne zapracovať a už je preč. Klient si nestihne zvyknúť na nového pracovníka a už sa o neho stará niekto iný,“ upozorňuje AOPSS v tlačovej správe.

Nebezpečné sociálne služby

V posledných rokoch sa podľa asociácie dostali na verejnosť viaceré kauzy, ktoré hovoria o mimoriadne závažných pochybeniach. AOPSS spolu s Asociáciou manažérov a audítorov kvality upozorňujú, že ak sa v blízkom čase niečo nezmení, budeme stále viac hovoriť o nebezpečných sociálnych službách.

Opatrovateľkám na Slovensku totiž zo zákona stačí absolvovať 220 hodín kurzu.

„Vo vyspelých krajinách, akými sú Nemecko, Dánsko alebo Fínsko sa pohybuje vzdelávací proces personálu pri lôžku na úrovni 2 000 hodín teoretickej prípravy a to v rámci celoživotného vzdelávania. K tomu treba prirátať stovky hodín praxe,“ uviedla asociácia.

Len srdce nestačí

V týchto dňoch vzniká v Holíči iniciatíva „Len srdce nestačí“. Nebojuje len za dostatočné financovanie verejných a neverejných služieb. Takisto upozorňuje na potrebu právnej ochrany pracovníkov, ktorí majú 24-hodinovú zodpovednosť za často ťažko chorých klientov.

Senior_koleno.jpg

Dôležitou súčasťou iniciatívy je aj vytváranie bezpečného a kvalitného pracovného prostredia či zabezpečenie vzdelávania personálu. Vzdelávanie zvýši profesionalitu v odborných činnostiach.

„Nosením trička chceme poukázať na dlhodobo neriešené problémy, ktoré ohrozujú nielen klientov, ale aj samotných pracovníkov v zariadeniach sociálnych služieb. Tí často nedokážu uniesť bremeno fyzickej a psychickej pracovnej záťaže a odrazí sa to na ich vlastnom zdraví. A to si treba čím skôr uvedomiť,“ hovorí Katarína Brychtová, ktorá je ambasádorkou iniciatívy „Len srdce nestačí“.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Michal Stuška, od januára minulého roka sa uplatňuje nový mechanizmus financovania sociálnych služieb zo strany štátu.

Ministerstvo práce: Na rast platov tlačíme

Ministerstvo práce dáva tak verejným, ako aj neverejným poskytovateľom finančný príspevok na spolufinancovanie sociálnej služby. Závisí od stupňa odkázanosti.

„Od januára tohto roka sa napríklad suma za najvyšší stupeň odkázanosti opäť výrazne zdvihla – zo 456 eur až na 504 eur na každého klienta mesačne,“ povedal Stuška.

Upozornil na to, že po novom musí byť každá dotácia zo štátu na stupeň odkázanosti konkrétneho človeka použitá na mzdy.

Postel

„Poskytovatelia sociálnych služieb teda majú a aj budú mať priestor na to, aby zvýšili mzdy opatrovateľom a opatrovateľkám a vôbec všetkým pracovníkom v oblasti sociálnych služieb,“ tvrdí hovorca.

Aj týmto spôsobom podľa neho štát vytvára tlak na to, aby aj zamestnanci v sociálnych službách, v zariadeniach či už ambulantných alebo pobytových vrátane opatrovateľov a opatrovateliek dostali vyššie mzdy.

V tomto roku pritom podľa hovorcu pôjde opäť zo štátneho rozpočtu historicky najviac financií do sociálnych služieb.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pošle ich poskytovateľom o takmer 50 mil. eur viac ako v roku 2018,“ uviedol Stuška.

Odporúčané články

Príspevky pre desaťtisíce opatrovateľov sa od júla zvýšia Bratislava hostí medzinárodný stomatologický kongres

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X