Argentína hlási prvé dva prípady výskytu opičích kiahní

Europe Monkeypox This 1997 image provided by the CDC during an investigation into an outbreak of monkeypox, which took place in the Democratic Republic of the Congo (DRC), formerly Zaire, and depicts the dorsal surfaces of the hands of a monkeypox case patient, who was displaying the appearance of the characteristic rash during its recuperative stage. As more cases of monkeypox are detected in Europe and North America in 2022, some scientists who have monitored numerous outbreaks in Africa say they are baffled by the unusual disease's spread in developed countries.

Argentína v piatok oznámila, že evidujú dva prípady opičích kiahní. Potvrdili ich u mužov, ktorí nedávno prišli zo Španielska. Úrady uviedli, že obaja muži sú v dobrom stave a izolácii, zatiaľ čo liečia ich príznaky.

Sekvenovanie vírusu v prvom potvrdenom prípade odhalilo vysoký stupeň podobnosti s opičími kiahňami zo západnej Afriky, ako to bolo v prípade nových infekcií na celom svete, uviedlo argentínske ministerstvo zdravotníctva.

Je to po prvý raz v rámci súčasného prepuknutia opičích kiahní v krajinách, kde nie sú bežné, čo vírus potvrdili v Latinskej Amerike. Epicentrom je zrejme Španielsko, kde k piatku evidovali 98 potvrdených prípadov.

Spojené kráľovstvo hlásilo 106 potvrdených prípadov, Portugalsko v piatok uviedlo, že počet chorých na opičie kiahne sa zvýšil na 74. Prípady sa vyskytli napríklad aj v Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Kanade, USA či Austrálii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom