Asociácia nemocníc odmieta platný zákon o liekoch, legislatívu označila za úder pod pás

Lieky na predpis
Podľa Asociácie nemocníc Slovenska dochádza k reálnemu ohrozeniu poskytovania adekvátnej zdravotnej starostlivosti. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) zásadne nesúhlasí s novelou zákona o lieku, ktorý vstúpil do platnosti 1. januára 2022. Informovala o tom v tlačovej správe. Nemocnice združené v ANS sa ohradzujú voči vykonateľnosti tohto zákona, nakoľko z ich pohľadu dochádza reálnemu ohrozeniu poskytovania adekvátnej zdravotnej starostlivosti.

Hrozí predávkovanie pacientov

V tejto súvislosti preto odporučí svojim členom pokračovať počas prechodného obdobia do konca februára 2022 v preskripcii spôsobom platným do 31. decembra 2021.

„Systém eZdravia neumožňuje špecialistom vidieť celú preskripciu, čiže z nevedomosti tak môže dôjsť k duplicitám v liečbe s neželanou možnosťou predávkovania, nežiadúcim interakciám, a takto aj k ohrozeniu zdravia pacienta,” uviedla asociácia.

Úder pod pás

Zdravotníci podľa nej považujú tento neodborný zásah do legislatívy za úder pod pás a ďalšie zaťaženie špecializovaných ambulancií a nemocníc administratívou.

ANS preto žiada s okamžitou platnosťou pozastavenie platnosti novely zákona o lieku, pokračovanie v preskripcii spôsobom platným do 31. decembra 2021 a zároveň žiada celý zákon podrobiť širokej diskusii.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska