Asociácia nemocníc Slovenska chce analyzovať dopad zvýšenia minimálnej mzdy na nemocnice

zdravotníctvo, peniaze

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) v súvislosti s návrhom na zvýšenie minimálnej mzdy na rok 2020 bude v auguste analyzovať jeho dopady na svoje nemocnice. Informovala o tom vo vyhlásení.

Bude tiež analyzovať dopady zákonného zvýšenia miezd, sociálneho balíčka, rekreačných poukazov a zvýšenia prevádzkových nákladov v roku 2020.

Rokovania so zdravotnými poisťovňami

Výsledky analýz v súvislosti s prípravou štátneho rozpočtu pre rezort zdravotníctva na rok 2020 chce ANS poskytnúť zástupcom ministerstiev zdravotníctva a financií, Výboru NR SR pre zdravotníctvo, zdravotným poisťovniam a médiám.

ANS ďalej informovala, že iniciuje v septembri rokovania so Všeobecnou zdravotnou poisťovňu a poisťovňou Dôvera, ktoré sa budú týkať navýšenia úhrady zdravotnej starostlivosti o oprávnené náklady na sociálny balíček a rekreačné poukazy a pokrytie zvýšených prevádzkových nákladov nemocníc združených v asociácii v roku 2019.

Nesúhlas s vyjadrením INESS-u

ANS vo svojom vyhlásení tiež vyslovila nesúhlas s mediálnym vyjadrením Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS, ktorý hovorí, že v slovenskom zdravotníctve je dostatok zdrojov.

„Ako príklad uvádzame porovnanie s Českou republikou, ktorá v rezorte zdravotníctva vynakladá na jedného obyvateľa o 200 eur viac, celkovo o cca jednu miliardu eur viac v prepočte na počet obyvateľov SR. Pri porovnaní ako urobil INESS, sa nielenže úrovňou kvality, infraštruktúry a personálnym vybavením k ČR nepriblížime, ale rozdiel v kvalite sa bude naďalej prehlbovať s priamym dôsledkom odchodu slovenských zdravotníckych pracovníkov do zahraničia,“ dodala asociácia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaFakultná nemocnica v Trenčíne