Asociácia nemocníc Slovenska má k stratifikácii dve zásadné pripomienky

Marián Petko
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko. Foto: archívne, SITA//Marek Mrviš

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) má k stratifikácii nemocníc pripomienky. Ako na stredajšej tlačovej konferencii v Martine informoval prezident asociácie Marián Petko, za nesprávne považuje to, že ústavný zákon o reforme nemocníc hovorí len o lôžkovej starostlivosti.

Nemocnice žiadajú doplniť jednodňovú zdravotnú starostlivosť. Druhá pripomienka sa týka bezpečnosti pacientov.

Petko vysvetlil, že zdravotná starostlivosť na Slovensku je zabezpečená nielen nemocnicami, ale aj ambulantným sektorom a jednodňovou zdravotnou starostlivosťou.

Naša výhrada a prvá zásadná pripomienka je, že zákon spomína len ústavnú zdravotnú starostlivosť,“ hovorí Petko. Teda žiadajú, aby sa do zákona doplnila jednodňová zdravotná starostlivosť.

Podmienky by mali spĺňať aj jednodňové chirurgie

Zákon ďalej hovorí o kvalite a bezpečnosti pacientov, ale pri operáciách sa píše len o ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Pre pacienta je vysoké riziko a nebezpečenstvo, že by nemocnice museli spĺňať parametre kvality pri počtoch pôrodov, operáciách a rôznych výkonoch. Ale pracoviská jednodňovej zdravotnej starostlivosti by toto spĺňať nemuseli,“ doplnil prezident ANS.

Nemocnice by tak museli spĺňať výkon minimálne 50-tich operačných zákrokov. V pracovisku jednodňovej zdravotnej starostlivosti by stačilo, keby vykonávali len desať zákrokov.

Rizikom je, že takéto pracoviská by ale nerobili prácu poriadne. Všetky komplikované veci by boli len v nemocniciach,“ upozornil Petko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Petko
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska