Astmatici budú pri vakcinácii uprednostnení, zaradili ich do šiestej fázy očkovania

astma
Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) vyhovelo Slovenskej asociácii alergologických a astmatických pacientov a zaradilo astmatikov na prednostnú vakcináciu proti ochoreniu COVID-19.

Rezort modifikoval prvú verziu Národnej stratégie očkovania a postupne štartuje kampaň na zvýšenie povedomia o očkovaní. Ako informoval riaditeľ Odboru zdravotnej starostlivosti Sekcie zdravia MZ SR Jozef Kalužay, pacienti liečení na bronchiálnu astmu sú už zaradení do 6. fázy očkovania.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Uisťujeme vás, že MZ SR vníma potrebu čo najrýchlejšie vakcinácie najmä rizikových skupín obyvateľov,“ dodal Jozef Kalužay s tým, že astmatici prídu na rad spolu s ostatými osobami so stredne závažnou chorobou, ktorá významne zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Výzva pre astmatických pacientov

„Tešíme sa, že Ministerstvo zdravotníctva SR tak promptne zareagovalo na našu požiadavku a zaradilo astmatikov na prednostné očkovanie. Vieme, že COVID-19 napáda aj pľúca, a tak je pre astmatikov naozaj mimoriadne nebezpečný. Chceme vyzvať pacientov, aby sa neobávali a ak im to lekár odporučí, dali sa zaočkovať. Vakcína je jediná cesta von z pandemickej krízy,“ uviedol predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov Andrej Vilim.

Príprava masívnej kampane o vakcínach

Ministerstvo zdravotníctva spolu s agentúrou AMI Communications Slovakia aktuálne pripravuje masívnu kampaň na podporu informovania o vakcínach proti novému koronavírusu.

Na spoluprácu oslovili aj Slovenskú asociáciu alergologických a astmatických pacientov, ktorá prisľúbila pomoc pri šírení informácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov