AstraZenecou v Španielsku zaočkujú už len ľudí nad 60 rokov. Rozhoduje sa, čo s ostatnými

AstraZeneca
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Španielsko v stredu obmedzilo očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti AstraZeneca na ľudí starších ako 60 rokov. Stalo sa tak pre obavy súvisiace so spojitosťou látky a mimoriadne zriedkavých foriem krvných zrazenín. Limit oznámila španielska ministerka zdravotníctva Carolina Darias po stretnutí s regionálnymi šéfmi zdravotníctva.

Dosiaľ bola vakcína od AstraZeneca v Španielsku vyhradená pre obyvateľstvo mladších ako 65 rokov. Darias uviedla, že úrady teraz zvážia zrušenie vrchného limitu pre vakcínu, ktorá je kľúčová pre španielsku vakcinačnú stratégiu. Ľudia starší ako 65 rokov mali doteraz nárok na vakcínu od firmy Moderna a konzorcia PfizerBioNTech.

Plánuje použiť aj vakcínu Janssen

Ministerka tiež vysvetlila, že zvážia, čo robiť so Španielmi mladšími ako 60 rokov, ktorí dostali prvú z dvoch dávok vakcíny. Úrady preskúmajú, či im môžu dať druhú dávku inej vakcíny alebo ich nechať zaočkovaných len jednou dávkou, ktorá im dáva menšiu ochranu.

Viac o téme: Koronavírus

Do stredy dostalo prvú dávku spomenutej vakcíny 2,1 milióna ľudí, druhú však zatiaľ len 97. Zatiaľ nie je jasné, koľko z tých viac ako dvoch miliónov ľudí je mladších ako 60 rokov.

Premiér Pedro Sánchez v utorok vyhlásil, že do konca leta chcú umožniť zaočkovanie 70 percentám dospelej populácie Španielska. Napriek zmene plánov s látkou od AstraZeneca je Darias presvedčená, že cieľ dosiahnu. Vakcinačná stratégia sa podľa nej v krajine zmení, pričom do nej plánujú zahrnúť vakcínu Janssen.

Výhody prevyšujú riziká

Španielsko, ktoré pre správy o krvných zrazeninách minulý mesiac na krátko prerušilo očkovanie vakcínou AstraZeneca, sa pridalo k ďalším európskym krajinám ako Francúzsko a Nemecko. Tie už minulý týždeň obmedzili vakcináciu len na staršie skupiny ľudí a britské úrady v stredu odporučili, aby vakcínu nedostávali ľudia mladší ako 30 rokov.

Európska lieková agentúra (EMA) v stredu informovala, že látka môže súvisieť so zriedkavými krvnými zrazeninami, ktoré by mali byť uvedené ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky, nezaviedla však žiadne nové obmedzenia pre dospelých vo veku 18 rokov a viac. EMA trvá na tom, že výhody vakcíny značne prevyšujú riziká.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechModernaPfizer