Slovenská lekárska komora volá po systémových zmenách, iba vyššie platy kolabujúce zdravotníctvo nezachránia

Lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Vládou schválený návrh na zvýšenie miezd zdravotníkov považuje Slovenská lekárska komora len za začiatok. Lekári zdôrazňujú, že samotný rast platov na stabilizáciu sektora nemôže stačiť a opätovne žiadajú systémové zmeny.

Za optimálne navýšenie miezd lekárov v nemocničnom a rovnako tak v ambulantnom sektore komora považuje také, po ktorom by základný plat lekára po atestácii bol na úrovni minimálne trojnásobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve s primeraným navýšením podľa rokov praxe.

„Ako strešná organizácia všetkých lekárov nemôžeme pripustiť, aby sa akokoľvek zaslúžené platové navýšenie týkalo iba jednej skupiny zdravotníkov, len v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Navýšenie musí zahŕňať všetky skupiny lekárov, aj ambulantný sektor,“ konštatuje ďalej komora v tlačovej správe.

Opakovane žiada navýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo tak, aby sa premietlo do zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Uzatvorené zmluvy im musia zabezpečiť pokrytie všetkých nákladov potrebných nielen na prevádzku, ale aj rozvoj.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komora