Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Clostridium difficile
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Clostridium difficile Foto: GettyImages
19. 06. 2019 8:41 Zdravotnícke zariadeniaBánovce nad Bebravou od mevZdravotnictve.sk

Bánovská nemocnica sa zapojila do biomedicínskeho výskumu

Nemocnica Bánovce, člen skupiny AGEL, v spolupráci s partnermi sa zapojí do biomedicínskeho výskumu na Slovensku. Ako informovala hovorkyňa Agelu Iveta Chreneková, výskum má pomôcť pri liečbe pacientov nakazených baktériou Clostridium difficile.

Bánovská nemocnica je prvá na Slovensku, kde transplantovali certifikovanú zmrazenú suspenziu fekálnych filtrátov od nepríbuzných darcov pri liečbe opakovaných infekcií.

Clostridium difficile

Podľa údajov, ktoré sa každoročne zverejňujú, počet nákaz vyvolaných baktériou Clostridium difficile len pri sledovaní od roku 2011 narastá.

Ochorenie patrí do skupiny infekcií čreva, ktoré vykazuje niektoré zvláštnosti v patogenéze, klinických prejavoch, výskyte komplikácií a v liečebnom postupe.

Táto baktéria sa vyznačuje i prirodzenou rezistenciou proti väčšine bežne používaných antibiotík. Pacientom spôsobuje poškodenie hrubého čreva, ktoré je vyvolané toxínmi a môže viesť k smrteľnému priebehu choroby.

Clostridium difficile
Clostridium difficileFoto: GettyImages

Inými častými a obávanými komplikáciami sa zvyšuje úmrtnosť pacientov. Ide o nákazlivé ochorenie, ktoré je najvýznamnejšou príčinou hnačiek pochádzajúcich z nemocničného prostredia.

Infekciu často spúšťajú antibiotiká

Za najvýznamnejší faktor vzniku infekcie sa pokladá črevná dysmikróbia, ktorá je spojená s antibiotickou liečbou. V princípe však ochorenie môže vzniknúť po podaní ktoréhokoľvek antibiotika, ktoré u konkrétneho pacienta spôsobí dysmikróbiu.

Dĺžka podávania antibiotík je väčšinou niekoľko dní až týždňov, ale vznik ochorenia bol zaznamenaný už aj po jedinej dávke antibiotika. Ochorenie sa väčšinou objaví v priebehu alebo tesne po skončení antibiotickej liečby, opísané sú však i prípady, keď problémy vznikli tri mesiace po ukončení antibiotickej liečby.

Skutočný počet pacientov, ktorí sú kolonizovaní baktériou Clostridium difficile, sa odhaduje na približne 7-11 % z celkových hospitalizovaných pacientov. V sociálnych zariadeniach je to 5,7 % pacientov a približne 2 % z ambulantných sledovaných pacientov.

Používajú filtráty

Ako priblížila riaditeľka Nemocnice Bánovce Mina Bobocká, pri liečbe sa aplikuje fekálna mikrobiálna terapia (FMT). Ide o liečebnú metódu, ktorej cieľom je napraviť narušenú symbiózu prenosom stolice od zdravých darcov chorým jedincom.

Naším cieľom je preskúmať výsledky transplantácie fekálnych mikrobiálnych buniek (FMT) pri použití certifikovanej zmrazenej suspenzie fekálnych filtrátov od nepríbuzných darcov,“ vysvetlila Bobocká.

Nemocnica sa zameriava na použitie certifikovaného zmrazeného materiálu darcu. Mnohé uvedené prekážky totiž rieši tým, že umožňuje identifikáciu a skríning darcov vopred. Zabezpečuje tak prítomnosť spracovaného a prevereného materiálu, ktorý je použiteľný okamžite podľa potreby.

Certifikované stolice sú zbavené epitelii, tráviacich zvyškov a hormónov. Takto pripravené fekálne filtráty darcovskej stolice nám umožňuje sledovanie bezpečnosti počas určitého časového obdobia a zaznamenávanie nových poznatkov. V súčasnosti evidujeme úspešnosť danej terapie 93 percent,“ uviedla Bobocká.

Biomedicínsky výskum v bánovskej nemocnici sa koná na oddelení dlhodobo chorých. Testovacie vzorky do štúdie daroval Inštitút prediktívnej a personalizovanej medicíny (IPPM).

Odporúčané články

Anorexia nie je len ochorením mysle, ale aj tela, naznačuje nová štúdia Už druhá žena na svete porodila dieťa v transplantovanej maternici, pomohol jej pokusný program

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X