Banskobystrický kraj testuje DSS-ky pomocou dvoch typov testov, odhalili troch nakazených

Ilustračné foto: SITA/Monika Kováčová

S testovaním v zariadeniach sociálnych služieb pomocou rýchlotestov začal Banskobystrický kraj (BBSK) 23. apríla. Podľa hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Márie Tolnayovej má k dispozícii 8-tisíc rýchlotestov, ktoré sa využívajú na testovanie zamestnancov i klientov. Testovanie vykonávajú zdravotné sestry.

PCR testy odhalili troch nakazených

Okrem toho sa uskutočňuje testovanie PCR metódou. Testovanie vykonávajú mobilné jednotky, a to na mobilných odberových miestach, zriadené pre potreby BBSK v spolupráci so SČK Banská Bystrica, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica a mestom Banská Bystrica. Rýchlotestami sa vyšetrilo k 5. máju 824 zamestnancov a 171 klientov. Všetky výsledky boli negatívne. PCR metódou (real time PCRs reverznou transkripciou)vyšetrili odborníci 271 zamestnancov, z ktorých trajaboli pozitívni (dvaja z DSS v Revúcej a jeden v DSS Rimavská Sobota). Všetci 171 klienti vyšetrení touto metódou boli negatívni,“ uviedla vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica doc. MUDr. Mária Avdičová, zároveň aj členka medicínskeho konzília zriadeného vládou SR. S testovaním sa systematicky pokračuje.

PCR testovanie je založené na molekulárnej metóde, ktorá je vysoko špecifická a citlivá. Používaný test sa zameriava na prítomnosť ribonukleovej kyseliny vírusu, pričom cielene deteguje unikátne gény SARS-CoV-2 vírusu, ktorý spôsobil pandémiu.

Rýchlotesty sú založené na dôkaze protilátok z kvapky krvi, ktoré určia, či ide o osobu s akútne prebiehajúcou infekciou, o osobu, ktorá prekonala infekciu Covid-19, alebo sa s touto infekciou nikdy nestretla.

K 5. máju bolo v 10 okresoch BBSK v celoročných pobytových zariadeniach sociálnych služieb 3 955 klientov a v nich 2 343 zamestnancov. Najviac klientov – 992, je v okrese Banská Bystrica a najmenej- 154, je v okrese Poltár. Ide o zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), miest, a tiež súkromné zariadenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária AvdičováMária Tolnayová
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)RÚVZ Banská Bystrica