Bardejov sa intenzívne pripravuje na celoplošné testovanie, no pár otázok má stále nevyriešených

Koronavirus, Francúzsko
Foto: SITA/AP

Mesto Bardejov sa intenzívne pripravuje na trojdňové pilotné testovanie na COVID-19. Ako informoval hovorca bardejovskej radnice Štefan Hij, mesto od utorka intenzívne pracovalo na príprave testovania a väčšinu požiadaviek sa podarilo zabezpečiť. Otvorené však podľa neho stále ostávajú niektoré otázky.

Viac o téme: Koronavírus

„Medzi nimi je azda najpálčivejšia otázka uchovávania, manipulácie a najmä likvidácie biologického odpadu, ktorý vznikne pri testovaní. Tento problém však budeme v priebehu najbližších hodín konzultovať s príslušníkmi ministerstva obrany a ďalšími kompetentnými orgánmi, a veríme v jeho vyriešenie,“ skonštatoval Hij.

Pilotné testovanie cez víkend

V okrese Bardejov sa uskutoční testovanie už tento víkend. V samotnom Bardejove bude prebiehať na 14-tich odberových miestach. Odberové miesta budú viditeľne označené písomnou informáciou.

Testovať sa bude v piatok, sobotu a v nedeľu vždy od 08:00 do 20:00 tak, aby boli zabezpečené všetky požadované hygienicko-epidemiologické nariadenia. Testovať budú odborní pracovníci, teda zdravotnícky personál, a na priebeh budú dohliadať aj príslušníci polície.

„V prípade nejasností priamo na odberovom mieste preto odporúčame riadiť sa ich pokynmi a nariadeniami,“ uviedol Hij.

Na výsledok testu si počkáte

Osoba, ktorá sa rozhodne dať sa otestovať, musí mať pri sebe občiansky preukaz. Po kontrole totožnosti bude nasledovať samotný odber, po ktorom musí osoba čakať približne 20 minút na výsledok testu, ktorý dostane v obálke priamo na odberovom mieste.

Ak bude test pozitívny, v obálke bude tiež vložený návod, ako má takáto pozitívne testovaná osoba postupovať ďalej.

„Chceme ešte raz zdôrazniť, že vyvíjame maximálne úsilie, aby sa testovanie uskutočnilo bez akýchkoľvek zdravotných či bezpečnostných excesov, a to aj napriek krátkosti času na jeho dôslednú prípravu. Aj preto vyzývame všetkých, ktorí sa rozhodnú dať sa otestovať, aby mali na mysli v prvom rade bezpečnosť svoju a svojich blízkych, bezpečnosť svojich spoluobčanov, aby boli disciplinovaní a ohľaduplní. Najmä ak si uvedomíme, že počty infikovaných neubúdajú, skôr naopak,“ vyzval hovorca.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Hij