Bardejovské kúpele chcú obnoviť prevádzku od 12. mája, ale "zelenú" nedostanú všetci klienti

ZDRAVIE: Bardejovské kúpele
Vstup k liečivým prameňom v areáli Bardejovských kúpeľov, kde vyvierajú prírodné liečivé minerálne pramene typu alkalicko-slaných, železnatých kyseliek. Bardejov, 10. apríl 2019. Foto: SITA/Viktor Zamborský.

Obnovená prevádzka v Bardejovských kúpeľoch, ktoré sú v súčasnosti uzavreté, by sa mohla začať od 12. mája. Týkať sa má klientov zdravotných poisťovní na základe schváleného návrhu na kúpeľnú liečbu. Závisieť to však bude od vývoja pandémie koronavírusu a záujmu klientov.

Poslední klienti odišli 1. apríla

Agentúru SITA o tom informovala ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. Tamara Šatanková. Zatiaľ poslední klienti odišli z liečení v Bardejovských kúpeľoch 1. apríla.

Viac o téme: Koronavírus

„Ak po 11. máji prijmeme prvých klientov zdravotných poisťovní, bude to za prísne stanovených podmienok, ktoré sú vo vypracovanom manuáli. Otvorili by sme aj skôr, ale našich klientov tvoria hlavne seniori, čo je riziková skupina, ktorá odmieta nastúpiť do kúpeľov. Veríme, že sa situácia počas najbližšieho mesiaca upokojí,“ skonštatovala Šatanková.

Zároveň dodala, že od štátu zatiaľ žiadnu pomoc nežiadali, nechali však odložiť odvody za mesiac marec za zamestnávateľa do konca júla, keďže už v marci klesli kúpeľom tržby takmer o polovicu. „To neznamená, že ich nemusíme zaplatiť, 31. júl je posledný možný deň,“ pripomenula ekonomicko-obchodná riaditeľka.

Štátna pomoc a rokovanie s bankami

Šatanková dodala, že Bardejovské kúpele sa počtom vyše 350 zamestnancov zaraďujú k veľkým firmám, kde nie je ešte jasné ako chce štát pomôcť práve týmto podnikom.

„Dúfajme, že sa v prijatých schémach nájde vhodná štátna pomoc aj pre Bardejovské kúpele. Nápomocné nám teraz môžu byť banky, kde už druhý mesiac rokujeme o odložení splátok a poskytnutí preklenovacieho úveru,“ naznačila možné riešenie Šatanková.

Vlani navštívilo Bardejovské kúpele 31 011 osôb, čo bolo o 3 174 viac ako v roku 2018. Kúpele v minulom roku zaznamenali aj zvýšenie počtu prenocovaní o 17 289 na celkových 289 353. Za rok 2019 dosiahla akciová spoločnosť tržby vo výške 15,8 milióna eur, čo predstavovalo nárast o 14,62 percenta oproti roku 2018, keď zaznamenala tržby takmer 13,8 milióna eur.

V Bardejovských kúpeľoch sa liečia onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Bardejovské kúpele