Beblavý: Všetkých pacientov, ktorí dostali Heberprot, by mali vyšetriť

Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý | Foto: SITA / Marko Erd
AKTUALIZOVANÉ – Podľa lídra strany SPOLU je absurdné, aby pacienti dostávali neoverený liek v utajenom režime

Líder strany SPOLU – občianska demokracia Miroslav Beblavý v utorok požiadal ministerku zdravotníctva, aby odtajnila zmluvu s Kubou o dovoze Heberprotu. Zároveň ju vyzval, aby v žiadnom prípade neobnovila liečbu pacientov na Slovensku, ktorú avizovala, kým sa nepreveria všetky pochybnosti o bezpečnosti lieku.

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku strany, Beblavý upozorňoval už pri podpise dohody s Kubou, že vláda SR obišla pri dovoze a podávaní Heberprotu všetky európske pravidlá.

Liek podľa strany SPOLU nie je registrovaný na Slovensku ani v žiadnej inej krajine EÚ. Tiež nie je isté, či spĺňa európske štandardy kvality, bezpečnosti a účinnosti.

“Je absurdné, aby sme neoverený liek podávali našim pacientom v utajenom režime. Mimo registrácie, mimo pravidiel klinického skúšania a bez možností kontroly,” upozornil Beblavý.

Noha
Foto: GettyImages

Chýbajú informácie

Okrem toho, že liek bol poskytnutý vyše sto pacientom, nie sú podľa strany o liečbe na Slovensku dostupné žiadne iné informácie.

Ministerstvo zdravotníctva jeho podávanie zastavilo po hlásení o nežiaducich účinkoch. “Nestačí zastaviť podávanie lieku. Každého pacienta, ktorému bol liek podaný, musí vyšetriť lekár. Podľa mojich informácií ministerstvo nerobí dozor, nekoordinuje, nezbiera a nevyhodnocuje žiadne údaje o pacientoch,“ uviedol Beblavý.

Ministerku vyzval, aby v žiadnom prípade neobnovila liečbu, kým sa nepreveria všetky pochybnosti o bezpečnosti lieku pre pacientov na Slovensku.

Štát o nežiadúcich účinkoch nevie

Líder strany SPOLU tvrdí, že bol v úzkom kontakte s pacientom, ktorý užíval Heberprot a dostal rakovinu.

Beblavý zdôrazňuje, že ak je Heberprot účinný a ľuďom pomáha, nemôže byť problém podávať ho pacientom pod štandardným dohľadom v súlade s pravidlami.

“Možno je to dôsledok babráctva, možno je za utajeným dovozom obchodný záujem. Je však neprijateľné, aby štát okrem ojedinelých náhodných hlásení nič netušil o nežiaducich účinkoch neregistrovaného lieku. Bezpečnosť pacientov musí byť na prvom mieste,” dodal.

Ministerstvo zmluvu neodtajní

Liek sa na Slovensko doviezol v rámci deblokácie kubánskeho dlhu. Ako uviedlo ministerstvo zdravotníctva, samotná deblokácia podlieha režimu nezverejňovania v zmysle zákona o ochrane utajovaných skutočností.

„Ide o medzivládne zmluvy, pričom MZ SR postupuje v súlade s príslušnou legislatívou a rešpektuje zákon. Viac informácií preto nie je možné poskytnúť,“ skonštatovalo ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom