Bez dofinancovania čaká zdravotný systém kolaps ešte pred vrcholom pandémie, varujú lekári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SLK: Ako prežijú naše nemocnice koronakrízu
Zľava: Viceprezident RLK Nitra Emil Jurkovič, pediatrička Katarína Šimovičová, prezident SLK Marian Kollár a člen Rady SLK Jaroslav Šimo počas tlačovej konferencie Slovenskej lekárskej komory (SLK) o prežití našich nemocníc a ambulancií koronakrízy. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Bez dofinancovania ambulancií a nemocníc systém poskytovania zdravotnej starostlivosti skolabuje podstatne skôr, ako príde vrchol pandémie. Na tlačovej konferencii Slovenskej lekárskej komory (SLK) to uviedol jej prezident Marián Kollár.

Situácia s paušálnymi platbami vo výške 75 percent z minulého roka je totiž podľa Kollára pre nemocnice a ambulancie neudržateľná. Tým pádom hrozí, že systém zdravotníctva skolabuje.

Ako uviedol, nemocnice ani ambulancie nemajú rezervy na to, aby niekoľko mesiacov dokázali preklenúť toto obdobie a vedeli dofinancovať štátom nedofinancované ambulancie a nemocnice.

„Tri štvrtiny platby za rok 2019 sú na dlhšiu dobu ako mesiac neprijateľné,“ konštatoval.

Zmluvy s poisťovňami nepočítajú s pandémiou

Ako uviedol prezident SLK, od 18. apríla sa zmenila situácia vyhlásením núdzového stavu aj na ambulantných lekárov.

Napriek tomu, že lekári sú plnú pracovnú dobu v ambulanciách a zabezpečujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odmeňovanie a zmluvy, ktoré majú uzavreté s poisťovňami podľa Kollára nerátajú so situáciou, že môže vzniknúť pandémia. Tieto zmluvy nepočítajú ani s prijímanými opatreniami a inými výkonmi, ktoré lekári poskytujú. Ambulantní lekári preto podľa neho budú mať problémy.

„To je hlavný dôvod, prečo sa Slovenská lekárska komora obrátila na ministerstvo zdravotníctva, aby boli konečne adekvátne saturované aj záujmy týchto poskytovateľov,“ dodal.

Snahou lekárskej komory je, aby počas tohto mimoriadneho obdobia všetky nemocnice, polikliniky aj ambulancie dostali platby od poisťovní minimálne na úrovni 100 percent za minulý rok. „Predovšetkým pre to, aby ambulancie prežili aj po prekonaní koronakrízy,“ uviedol Kollár.

Dôchodcovia tvoria viac než štvrtinu ambulujúcich lekárov

Podľa SLK je alarmujúci aj fakt, že až 32 percent detských lekárov je v dôchodkovom veku, rovnako ako 27 percent všeobecných lekárov a 18 percent špecialistov. Dôchodcovia dnes tvoria 26 percent, teda viac ako štvrtinu všetkých pracujúcich ambulantných lekárov.

„Všetkým nám musí ísť a dnes viac ako inokedy o to, aby naše zdravotníctvo v tomto ťažkom období dokázalo fungovať v prospech pacienta. Žiadame preto všetkých kompetentných o riadne finančné zabezpečenie chodu nášho zdravotníctva a našich zdravotníckych zariadení. V opačnom prípade musíme byť reálne pripravení na to, že systém poskytovania zdravotnej starostlivosti nám skolabuje skôr, ako príde vrchol pandémie koronavírusu,“ apeloval prezident SLK.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marian Kollár
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora