Bezplatná linka dôvery Nezábudka je znovu v prevádzke

Telefon komunikacia smartfon pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Bezplatná telefonická linka dôvery Nezábudka po trinástich rokoch opäť funguje. Informáciu potvrdil Martin Knut, riaditeľ občianskeho združenia Liga za duševné zdravie, ktoré linku prevádzkuje.

Činnosť jedinej 24-hodinovej bezplatnej linky dôvery zastavili v roku 2006 pre nedostatok peňazí. Vďaka finančnej pomoci verejnosti i štátu sa ju od júla podarilo opäť spustiť na telefónnom čísle 0800 800 566.

„Sme radi, že na Slovensku vzniká telefonická linka dôvery s nepretržitou službou. Predpokladáme, že ju budú využívať ľudia v krízovej situácii, ktorí sa akútne potrebujú zorientovať v tom, čo majú robiť a kam ísť,“ konštatoval Libor Klenovský, riaditeľ Linky dôvery Nezábudka.

Predpokladá, že ľudia budú riešiť najmä vzťahové problémy doma či na pracovisku, ale aj problémy psychického charakteru a mnohé iné.

Vysvetlil, že prostredníctvom linky nebudú ľudí liečiť. Poskytnú im emočnú podporu v psychickej kríze, pomoc pri orientácii v ťažkej životnej situácii, informácie, ktoré im pomôžu nájsť východisko, ako aj kontakty na odborníkov a zariadenia z oblasti problematiky psychického zdravia.

V roku 2005 bolo na linke dôvery uskutočnených takmer 8 500 hovorov.

Pomohla zbierka aj premiér

Ako uviedol Knut vo vyhlásení, náklady na ročnú prevádzku linky sa pohybujú okolo 100-tisíc eur.

“Obrátili sme sa na Úrad vlády SR, konkrétne na premiéra s otvoreným listom, kde sme mu vysvetlili už takmer pandemický stav duševných porúch na Slovensku. Na naše prekvapenie nás pozval za spoločný stôl. Výsledkom rokovania bol dar z rezervy premiéra v hodnote 80-tisíc eur na zriadenie Linky dôvery Nezábudka,“ informoval Knut.

Dodal, že ďalších 25-tisíc eur dostala linka z celonárodnej zbierky Dni nezábudiek, v ktorej sa vyzbieralo vyše 46-tisíc eur.

Zvyšok vyzbieraných peňazí využijú regionálne združenia na prevádzkovanie skupinových terapií, prednášky, arteterapeutické aktivity, ale aj na organizovanie športových či kultúrnych aktivít.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Libor KlenovskýMartin KnutPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Liga za duševné zdravie