Bratislava má nové ohnisko nákazy, koronavírus sa začal nebezpečne šíriť v jednej komunite

Testovanie, COVID 19, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Magistrát hlavného mesta.

Bratislava identifikovala nové ohnisko nákazy COVID-19 medzi ľuďmi bez domova. Na sociálnej sieti na to upozornil primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

V karanténe sú desiatky ľudí

„Pri pravidelných testovaniach ľudí bez domova sa ukázalo, že koronavírus sa v tejto komunite začal nebezpečne šíriť. Kapacitu nášho karanténneho mestečka, ktoré sme zriadili na Hradskej ulici vo Vrakuni, sme v posledných troch dňoch už druhýkrát navyšovali na celkový počet 100 miest a očakávame, že v najbližších dňoch sa aj táto kapacita naplní,“ uviedol primátor.

Viac o téme: Koronavírus

Momentálne je podľa Valla v karanténe na Hradskej viac ako 70 ľudí. „Ďalších nových infikovaných z radov ľudí bez domova, ktorých očakávame po ich najbližšom pretestovaní, už dokážeme umiestňovať len v krízovom režime, pretože nám chýba personál aj lôžka,“ doplnil.

Potrebná pomoc od štátu

Mesto oslovuje so žiadosťou o pomoc dobrovoľníkov z radov zdravotníkov, ale aj pomocného personálu.

„Budeme však potrebovať pomoc štátu pri umiestňovaní nových infikovaných, napríklad v niektorých z karanténnych objektov, ktoré sa používali počas prvej vlny pandémie, aby sme tento vznikajúci problém nepodcenili a urobili všetko potrebné aj z medicínskeho a hygienického hľadiska,“ vysvetlil primátor a dodal, že ľudia bez domova sú zraniteľnou skupinou, ale zároveň aj potenciálnym rizikom prenosu nákazy medzi ostatných ľudí.

„Všetky ľudské aj materiálne kapacity teraz venujeme príprave víkendového plošného testovania a tiež zabezpečeniu nových mobilných odberových miest, ktoré by mali zásadne a trvalo zvýšiť kapacitu testovania v Bratislave. Pokiaľ bude problém v podobe nového ohniska nákazy medzi ľuďmi bez domova aj naďalej eskalovať, dokážeme ho riešiť už len v súčinnosti so štátom,“ uzavrel Vallo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matúš Vallo