Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sanitka, záchranka
Foto: Thinkstock.com
13. 10. 2018 7:48 Slovensko od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Bratislavská a košická záchranka budú mať nové sanitky

Vysúťažená celková cena zákazky je 30,9 mil. eur s DPH.

Záchranná zdravotná služba (ZZS) Bratislava a Záchranná služba (ZS) Košice ukončili verejnú súťaž na výber dodávateľa sanitných vozidiel. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Vysúťažená celková cena zákazky je 30,9 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty.

Výsledkom obstarávania je rámcová nájomná dohoda medzi úspešným uchádzačom a obidvomi príspevkovými organizáciami na 60 mesiacov s následným odkúpením do vlastníctva.

Podľa dohody ide maximálne o 152 sanitiek – ambulancií rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a ambulancií RLP s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky.

Cena za jednu je 3 400 eur

“Nové sanitky prinesú vyšší štandard pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, komfort a bezpečnosť pacientom, ako aj posádke,” uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ako ďalej uviedlo MZ, spoločným verejným obstarávaním a zakomponovaním všetkých najnovších poznatkov pri poskytovaní neodkladnej zdravotnej pomoci sa podarilo dosiahnuť nižšiu cenu o viac ako 4 milióny eur.

Cena za jedno vozidlo tak je 3 400 eur s DPH na mesiac spolu s vybavením a servisom. Na nových sanitkách sa tak ušetrilo 12,3 % nákladov.

„Zásadným benefitom je skutočnosť, že pri takto stanovených fixných mesačných paušálnych platbách za prevádzku sanitných vozidiel budeme efektívnejšie plánovať finančné toky a nevzniknú nepredvídateľné výdavky spojené s prevádzkou sanitných vozidiel,” uviedol generálny riaditeľ ZZS Bratislava Ľubomír Slovák.

Podľa neho prenesenie rizika, administratívy a kontrolingu na prenajímateľa uvoľní personálne zdroje v prospech pacientov.

Súčasné sanitky sú schopné prevádzky, no údržba je náročná

Vozidlá, ktoré obe záchranky momentálne využívajú, boli obstarané v troch vlnách, v rokoch 2008, 2009 a 2010.

„Majú najazdených v priemere viac ako 350-tisíc kilometrov. Mnohé už prekročili 400-tisícovú hranicu. Ich stav zodpovedá náročným podmienkam používania, ktoré vyžadujú pri 90 % jázd zrýchlený presun k pacientovi alebo s pacientom do nemocnice. Všetky používané vozidlá sú udržiavané v prevádzkyschopnom stave, čo si však pri takýchto vozidlách vyžaduje vysoké investície do údržby,“ dodal Slovák.

Vozidlá ZZS v priemere najazdia asi 50-tisíc kilometrov ročne.

Vzhľadom na vek a intenzitu využitia motorových vozidiel museli obe organizácie v mnohých prípadoch vymeniť vo vozidlách ich základné súčasti, ako je napríklad motor a prevodovka.

Záchranky začínajú riešiť aj problémy s dostupnosťou vozidiel, nakoľko si vyžadujú čoraz častejšie servisné zásahy a doba odstavenia vozidiel v jednotlivých servisoch sa predlžuje.

Rekordérka najazdila 604 tisíc kilometrov

Obe záchranky mali len v roku 2017 viac ako 260-tisíc výjazdov a najazdili viac ako 7,6 mil. kilometrov.

ZZS Bratislava má vo vozovom parku 91 vozidiel. V šiestich krajoch SR – Bratislavskom, Nitrianskom, Trenčianskom, Trnavskom, Banskobystrickom a Žilinskom prevádzkuje 62 bodov ambulancií ZZS.

Vozidlá vyrobili v rokoch 2005 až 2010, z nich až 34 vozidiel prekročilo hranicu 400-tisíc najazdených kilometrov. V roku 2017 boli celkové náklady na prevádzku jedného vozidla asi 14-tisíc eur bez poistenia.

ZS Košice prevádzkuje 47 staníc a pôsobí na území Košického, Prešovského a Žilinského kraja so 63 vozidlami. Najstaršia sanitka je z roku 1999, najviac kilometrov má v košickom vozovom parku najazdených sanitka s počtom 604-tisíc kilometrov.

Až 43 vozidiel už prekročilo hranicu 400-tisíc kilometrov, z toho 19 vozidiel viac ako 500-tisíc. Náklady na servis jednej sanitky boli v minulom roku viac ako 13 500 eur s DPH bez poistenia.

Odporúčané články

Zdravotná starostlivosť v regiónoch sa môže zlepšiť, ministerstvo vyhlásilo výzvu Sociálni partneri sú za povinné očkovanie detí pri nástupe do predškolských zariadení

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X