Bratislavský kraj spúšťa očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov, dostanú len tretinovú dávku vakcíny

Očkovanie, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spúšťa vo štvrtok 6. januára očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

„Aplikuje sa typ vakcíny špeciálne schválený a určený pre túto vekovú kategóriu. Oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka predstavuje len tretinovú dávku,“ uviedla hovorkyňa. Očkovať budú vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

Prví záujemci už dostali pozvánky

Prvé očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov začína 6. januára. „V tento deň bude samosprávny kraj očkovať výlučne deti v spomínanej vekovej kategórii a iba vopred zaregistrovaných. Prvá časť záujemcov už dostala pozvánky z Národného centra zdravotníckych organizácií (NCZI),“ upozornila Forman.

„Očkovať začíname bezodkladne po tom, ako sa nám úspešne podarilo dotiahnuť všetky administratívne a zmluvné náležitosti so štátom. Tento týždeň predpokladáme, že spolu so spoločnosťou BIONT zaočkujeme všetkých, ktorí sa dosiaľ cez NCZI prihlásili do Čakárne v Bratislave. Pokračovať v očkovaní detí budeme 17. januára a potom podľa záujmu,“ upresnil riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay.

Prítomný musí byť aj zákonný zástupca

Doposiaľ bolo očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov určené len na základe odporučenia lekára pri riziku ťažkého priebehu ochorenia. Na základe schválenia Európskou liekovou agentúrou (EMA) je vakcína Comirnaty od výrobcu Pfizer/BioNTech v súčasnosti už dostupná aj pre túto vekovú kategóriu bez obmedzenia.

„Zaregistrovať deti je teda možné aj bez odporúčania lekára. Registrácia na očkovanie je dostupná na stránke NCZI,“ uviedla Forman s tým, že následne bude pridelené najbližšie možné miesto a termín očkovania, ktoré budú komunikované štandardne, formou SMS a e-mailu.

„BSK upozorňuje, že pri očkovaní osôb mladších ako 18 rokov musí byť prítomný zákonný zástupca. Jeho osobnú prítomnosť nahradí iba notárom overené splnomocnenie,“ uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia FormanTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie BioNTechBSK Bratislavský samosprávny krajEMA Európska lieková agentúraNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíPfizer